top of page

„Blueback”: niebieski (ocena: 5/10 – za nurkowanie)


Chrońmy morza i oceany - za wszelką cenę.

Dorosła już Abby dowiaduje się o udarze swojej matki, która zaszczepiła w niej miłość do nurkowania i ochrony zasobów oceanu.

Film w sposób przystępny i atrakcyjny (piękne wody Australii) ma opowiadać o relacjach rodzinnych i wartościach ekologicznych. Robi to jednak w sposób banalny, infantylny i mało angażujący. Stosunki pomiędzy matką i córką sprowadzone są do niezbyt udanych retrospekcji, wybijających z rytmu narracji. Także wątek ekologiczny został ledwie naszkicowany i trudno jednoznacznie opowiadać się w nim po stronie bohaterów - nawet jeżeli walczą oni z korporacją.


Największym rozczarowaniem jest wersja wizualna. Tutaj możliwości były ogromne, a pierwszy lepszy film przyrodniczy jest dużo bardziej efektowny. Owszem jest niebieskie morze i równie niebieski tytułowy bohater, ale realizacja zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Może zbyt wiele budżetu przeznaczono na medialne gwiazdy aktorskie (Wasikowska, Bana), które niespecjalnie są radzą z miałkim scenariuszem.


Młode pokolenie nie jest już w ciemię bite. Jeżeli ma być przekonywane do ważnym spraw, to trzeba to robić w sposób dużo bardzie subtelny i atrakcyjny niż w tej australijskiej produkcji. Co prawda szeroko w Polsce dystrybuowanej i rozpowszechnionej, ale sukces frekwencyjny mocno wątpliwy - szkoły na to nie pójdą.

Zalety:

+ proekologiczne

+ wody Australii

+ ugrzeczniony przekaz dla młodych widzów

+ nurkowanie jako hobby i praca

+ Mia Wasikowski w obsadzie

+ szeroka dystrybucja i rozpowszechnienie


Wady:

- nietrafione retrospekcje

- słabo zarysowane stosunki córki z matką

- mało angażujące

- wolne tempo narracji

- spłycona tematyka walki z korporacjami

- kiepskie realizacyjnie


Zwiastun:


produkcja: Australia

rok: 2022

gatunek: dramat familijno ekologiczny

data premiery: 14 kwietnia 2023

dystrybucja: Forum Film Poland

festiwale: MFF w Toronto


  • reżyseria, scenariusz: Robert Connolly

  • obsada: Mia Wasikowska, Randha Mitchel, Eric Bana, Ilsa Fogg, Elizabeth Alexander, Ariel Donoghue, Clarence Ryan, Pedrea Jackson, Erik Thomson

Kommentare


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page