top of page

„Wielka Wolność” – paragraf 175 (ocena 4/10)


Austriacki kandydat do Oscara – równie ciężki co problem który porusza.

Hans, niemiecki gej, skazany w trakcie II Wojny Światowej z artykułu 175 pozostaje osadzony pomimo zakończenia wojny – ten zapis zostaje bowiem w prawodawstwie NRD i RFN. W celi poznaje intrygującego mężczyznę.

W kontekście dzisiejszych narzekań na lekceważenie osób odmiennych seksualnie uświadomienie iż jeszcze 30 lat temu, w kraju naszych zachodnich sąsiadów, obowiązywało prawo traktujące homoseksualizm jako przestępstwo jest symptomatyczne. Paragraf 175 zakazywał aktów homoseksualnych pod groźbą kary więzienia – w zachodnich Niemczech obowiązywał jeszcze do lat 90-tych. I co pedały??? Dalej uważacie że jesteście gnębieni w pisowskiej Polsce???


Dobrze więc że pojawił się film ukazujący więzienną gehennę skazanego także po zakończeniu wojny. Jak wskazują statystyki w trakcie nazizmu skala skażań była rekordowa, ale rosła także po jej zakończeniu:


Więc nie był to przepis pomyłkowo ominięty w zmianach prawodawstwa po upadku nazizmu.


Szkoda iż jest to produkcja tak słaba realizacyjnie, że nie zachęci szerszej publiczności. Razi przede wszystkim rwaną narracją (może poza ciekawym zakończeniem) i nieprzystępną realizacją. Większość scen więziennych jest praktycznie niewidocznych, są nawet takie ukazywane w całkowitej ciemności. Może oddaje to klimat pobytu w miejscu odosobnienia, ale nie zachęci szerszej widowni. Nawet nominacja oscarowa niewiele pomoże. W dodatku jak przystało na film LGTB razi obscenicznymi scenami seksualnymi – zupełnie zbytecznymi, bo jak wiadomo w filmach seks lepiej wybrzmiewa w formie niedopowiedzianej. W Polsce dystrybucja na pojedynczych seansach w kinie studyjnych – frekwencja mikroskopijna, ale co ciekawe zdarzają się seanse na których nie ma żadnej kobiety ….


Plusy:

+ ciekawsze zakończenie

+ mroczny nastrój

+ przywołany przepis prawny antyLGTB

+ nominacja oscarowa


Minusy:

- nieatrakcyjna forma

- dłużyzny i monotonia

- nieprzekonujące aktorstwo

- ubogie dialogowo

- obsceniczne sceny homoseksualne


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Große Freiheit

produkcja: Austria

rok: 2021

premiera: 25 marca 2022

gatunek: dramat


· reżyseria: Sebastian Meise

· scenariusz: Sebastian Meise, Thomas Reider

· zdjęcia: Crystel Fournier

· montaż: Joana Scrinzi

· muzyka: Peter Brötzmann, Nils Petter Molvaer

· obsada: Franz Rogowski, Georg Friedrich, Anton von Lucke, Thomas Prenn, Ulrich Faßnacht, Thomas Stecher, Alfred Hartung

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page