top of page

„King. Mój przyjaciel lew”: Paryż Dakar (ocena: 4/10)


„Król lew” w wydaniu francuskiego kina familijnego.

Nastolatka wyśmiewana przez rówieśników znajduje lwa, który uciekł z klatki na podparyskim lotnisku.

Pozornie sztampowe kino familijne: doświadczona przez los nastolatka walczy o wolność dla dzikiego, acz sympatycznego zwierzaka. Taka historia opowiadana wiele razy, nawet w równoległym dystrybucyjnie filmie „Lena i Śnieżek”, ma swój potencjał. To co jednak wymyślili twórcy scenariusza przechodzi ludzkie pojęcie. Na kanwie filmu drogi, bohaterowie przemierzają z lwiątkiem Francję co ukazują grafiki na mapie, wymyślono tak absurdalne przygody, że aż niepojęta jest głupota scenarzystów. Dorosłego widza to razi i odrzuca od tej produkcji. Nawet nie można odnaleźć cienia autoironii.


Dla młodszych widzów ważniejszy jest sympatyczny bohater tytułowy. Nie zauważą oni, że lwiątko zachowuje się jak pies i to wyćwiczony bo idzie tak gdzie akurat scenariusz wymaga. Nie zauważą pewnie także posiłkowania się w scenach efektami komputerowymi. Ale i dla nich ten film nie jest dobrym pomysłem, bo wymiar edukacyjny jest wątpliwy: niesympatyczni bohaterowie, fajtłapowata policja, naśmiewanie się z domu spokojnej starości.


Doszukując się jakiegoś większego sensu należy odstawić lwiątko na drugi plan. Na pierwszym umieszczając perypetie życiowe nastolatki. Tragedia rodzinna (rozwód, śmierć matki), nieudolne wychowanie przez macochę, irytująco zachowujący się brat, wymarzony dziadek-podróżnik. Dziewczyna ma dobre serce i dobre intencje. Wyruszając w podróż z lwiątkiem godzi się na towarzystwo brata, o czym nie chciała słyszeć, toleruje odmienny od wymarzonego obraz dziadka. Gdyby film szedł w tym kierunku byłby może wartościowy, ale wówczas już zupełnie nie dla młodzieżowego odbiorcy.


Zalety:

+ sympatyczne lwiątko

+ konwencja filmu drogi

+ dramat rodzinny na drugim planie

+ odpowiednie dla młodszych widzów


Wady:

- idiotyczny scenariusz

- mało sympatyczni bohaterowie

- niedorozwinięte zachowania dorosłych

- nienaturalne ruchy lwa

- nagminne wykorzystanie efektów komputerowych

- wątpliwe edukacyjnie


Zwiastun:


tytuł oryginalny: King

produkcja: Francja, Belgia

rok: 2022

dystrybucja: M2 Films

premiera: 9 września 2022

gatunek: familijny


· reżyseria: David Moreau

· scenariusz: David Moreau, Zoé Bruneau

· obsada: Lou Lambrecht, Léo Lorléac'h, Gérard Darmon, Thibault de Montalembert, Clémentine Baert, Victor Artus Solaro, Marie-Sohna Conde, Véronique Boulanger, Marius Blivet

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page