top of page

„Ennio”: geniusz muzyki filmowej (ocena 7/10)


Klasyczny dokument, z gadającymi głowami, broniący się postacią protagonisty i fragmentami wykorzystania muzyki filmowej.

Ennio Morricone skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, mimo że co dziesięć lat zarzekał się iż porzuci tą aktywność na rzecz muzyki eksperymentalnej. Twórca, który przejdzie do historii kina jako najwybitniejszy geniusz w dopasowaniu dźwięku do filmowej narracji.

Kompleksowa, chronologiczna biografia. Wręcz poukładana kolejnymi filmami, do których bohater tworzył muzykę. Ukazuje znaczenie podkładu muzycznego do odbioru filmu. A tym samym geniusz bohatera dokumentu, który niewątpliwie zostanie na wieki w annałach sztuki filmowej. Przeciętny odbiorca zapewne jednak nie wie jak bardzo Morricone odcinał się od tworzenia muzyki filmowej przedkładając ponad to muzykę eksperymentalną. Ale jednak ta pierwsza przyniesie mu sławę, chociaż zapewne dzięki inspiracji tą drugą.


Produkcja ma formułę stanowiącą ułomność kina dokumentalnego. Monotonne, statyczne wypowiedzi gadających głów, w tym także samego bohatera. Jednak przerywane fragmentami filmów nabierają emocjonującego charakteru. To film jak żaden inny ukazujący rolę muzyki i samego dźwięku w kinie. Fascynujący i dla ekspertów, i dla znawców, ale także dla przeciętnego widza. Zresztą nie przypadkiem Morricone budzi entuzjazm jak gwiazda rocka.


Nic dziwnego, że w takiej produkcji znalazło się miejsce dla całej plejady gwiazd: reżyserskich, aktorskich i muzycznych. Prym jednak wiedzie sam Morricone ze swoim podejściem do kina, muzyki, własnej pracy i życia.


Nie jest łatwe przy takiej formule wysiedzieć w kinie ponad dwie godziny. Szczególnie pierwsza faza filmu powinna zostać skrócona. Ale końcowy efekt jest oszałamiający. Nawet jeżeli wychodzi z tego hagiografia.


Zalety:

+ ukazanie znaczenia muzyki dla filmu

+ kompleksowość biografii

+ długie fragmenty muzyczne

+ wypowiedzi plejady gwiazd reżyserskich, aktorskich i muzycznych

+ podejście do swoje pracy samego Morricone


Minusy:

- formuła gadających głów

- męcząco długie

- cechy hagiografii

- przydługawy wstęp osobisty


Zwiastun:


produkcja: Włochy, Belgia, Holandia, Japonia

rok: 2021

dystrybucja: Best Film

premiera: 6 lipca 2022

gatunek: dokument


· reżyseria, scenariusz: Giuseppe Tornatore

· występują: Ennio Moriccone, Maria Moriccone, Clint Eastwood, Quentin Tarantino, Oliver Stone, Barry Levinson, John Williams, Kar Wai Wong, Bernardo Bertolucci, Bruce Springsteen, Hans Zimmer, Dario Argento, James Hetfield

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page