top of page

„Cicha ziemia”: basen (oceny: Woda 3/10, Ogień 7/10)


Wakacje nowobogackich Polaków.

Młode małżeństwo wynajmuje dom we Włoszech. Przy tak wielkich upałach nieuprzątnięty basen stanowi podstawę reklamacji.

Film oparty na aurze tajemnicy (chociaż sam scenariusz jest prosty jak konstrukcja cepa), niedopowiedzeniach, klimacie rosnących nieporozumień pomiędzy dwojgiem małżonków. Wypadek, który niestety zdradza zwiastun, jest zapalnikiem do oddalania się od siebie. Nie do trawny motyw nurkowania tylko pogłębia ten proces. A finałowy suspens powinien zadowolić nawet zwolenników kina paranormalnego.


Odmienność oceny tej produkcji nie jest w tym przypadku dziwactwem (chociaż krytycy poszli raczej jednoznacznie w stronę negatywną). To film, który może porwać, ale również dobrze zirytować i wynudzić. Oszczędne aktorstwo, urywane dialogi, nawet ujęcia ukrywające istotne wydarzenia – to wymaga większego wysiłku od widza, ale też dostrzeżenia problemu bohaterów. Z pewnością warto docenić świetną realizację dźwięku: nawet wejście do morza robi wrażenie. Wrażenie robią również niedopowiedziane, ale stosunkowo odważne sceny erotyczne (niech się twórcy „365 dni” uczą …).


Szeroka dystrybucja, także w multipleksach, raczej zaszkodzi niż pomoże. To film do kontemplowania w kinach studyjnych, dla widzów których od początku zaintryguje los bohaterów. A może także tych którzy w przedstawione parze dojrzą własne problemy w związkach. Można się również doszukiwać głębszych znaczeń, nawet geopolitycznych, czy społecznych – w końcu wyraźnie widać różnicę pomiędzy nowobogacką parą turystów, a emigrantem czyszczącym im basen. I to może być dodatkowo nie w smak wielu krytykującym ten film, bo pewnie równie pretensjonalnie zachowują się na wyjazdach wakacyjnych, a na co dzień mają usta pełne frazesów.


Zalety:

+ tajemniczość

+ niedopowiedzenia

+ dylemat udzielania pierwszej pomocy

+ finałowy suspens

+ wyrazistość bohaterów

+ realizacja dźwięku

+ ciekawe ujęcia

+ subtelne sceny erotyczne


Wady:

- skąpa fabuła

- nieprzekonujący motyw nurkowania

- ślimacze tempo narracji

- oszczędne aktorstwo

- skąpe dialogi

- spoilerowy zwiastun

- mało pochlebne recenzje i opinie

- ryzykowna szersza dystrybucja


Zwiastun:


rok: 2022

produkcja: Polska, Włochy, Czechy

premiera: 26 sierpnia 2022

dystrybucja: Gutek Film

gatunek: dramat


· reżyseria: Agnieszka Woszczyńska

· scenariusz: Agnieszka Woszczyńska, Piotr Litwin

· dźwięk: Zofia Moruś

· zdjęcia: Bartosz Świniarski

· montaż: Jarosław Kamiński

· scenografia: Ilaria Sadun

· kostiumy: Anna Sikorska

· obsada: Dobromir Dymecki, Agnieszka Żulewska, Jean-Marc Barr, Alma Jodorowsky, Marcello Romolo, Claudio Bigagli, Elvis Esposito, Gennaro Iacarrino, Ibrahim Keshk

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page