top of page

„Święta inaczej”: bibliotekarka (ocena: 4/10 - za Święta)


Propozycja dla tych, którzy bardzo nie lubią Świąt Bożego Narodzenia.

Bohaterka: zawodowo bibliotekarka, matka dwójki dorosłych już dzieci, przykładna pani domu, dba o coroczne zorganizowanie Świąt Bożego Narodzenie. Przychodzi rok, w którym wszystko wali się na głowę – odkrywa romans męża, córka ponownie nie chce przyjechać z Londynu, a syn woli spędzić święta według własnej woli.

Rozwiązania scenariuszowe w tym filmie są tak absurdalne, że każda kolejna wersja „Listy do M.” jawi się jako arcydzieło. W dodatku bohaterowie tego filmu, z główną bohaterką na czele, są wyjątkowo antypatyczni. Może poza zabawną grupą wulgarnych roboli. Rozwiązania poszczególnych scen wołają o pomstę do nieba. Do tego dochodzi nietrafiona obsada – chociaż trudno było od mniej doświadczonych aktorów wymagać aby uratowali tak fatalnie rozpisane dialogi. Może pod koniec zmierza w kierunku świątecznego rozwiązania, ale to droga przez mękę. Wyjątkowo nie trafiona propozycja na okres przedświąteczny.


Film próbuje być mieszaniną gatunków. Z banalnej komedii romantycznej przechodzi w kino mozaikowe, nawet z elementami kryminalnymi, thrillera, czy horroru. Połączenie tych klimatów jest jednak mało udane, a poziom realizacyjny niestrawny.


Zalety:

+ zabawna grupa wulgarnych ślązaków-roboli

+ świąteczna finalizacja

+ ładna Gąsiewska

+ okres dystrybucji


Minusy:

- scenariusz

- absurdalne rozwiązania sen

- antypatyczni bohaterowie, z główną protagonistką na czele

- nietrafiona obsada

- słaby poziom realizacyjny


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2022

gatunek: komediodramat

premiera: 25 listopada 2022

dystrybucja: Monolith Films


· reżyseria: Patrick Yoka

· scenariusz: Wiktor Piątkowski, Joanna Niczyj

· obsada: Daria Widawska, Wiktoria Gąsiewska, Karol Dziuba, Adam Zdrójkowski, Wiktoria Kruszczyńska, Oskar Wojciechowski, Antoni Sałaj

Yorumlar


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page