top of page

„Zaproszenie”: nowa rodzina (ocena: 6/10 - za zwrot akcji)


Horror, który najmniej spodoba się maniakom horrorów.

Bohaterka niespodziewanie dowiaduje się o dalekiej rodzinie. Nie bacząc na różnice rasy i wątpliwe dowody przyjmuje zaproszenie na ślub stulecia.

Wyrazista dziewczyna, z kolczykiem w uchu, pracująca jako kelnerka, pochodzi z mało licznej rodziny. Gdy więc pojawia się iluzoryczna szansa wejścia do większej społeczności nie przejmuje się wątpliwościami. Dopiero po przybyciu zwraca uwagę na traktowanie służby. Jednak rozkoszuje się rozkoszną uroczystością, przystojnymi gospodarzami, przepychem i bogactwem.


Początkowo film ma cechy dramatu społecznego. Jednak z opisu, nie mówiąc już o zwiastunie który zdradza prawie wszystko, wiadomo iż to horror. I w tym gatunku jest do bólu naiwny i przewidywalny. Nawet ciekawy zwrot akcji traci na znaczeniu. A końcówka to już wysyp absurdalności, posypany fatalnymi efektami specjalnymi.


Jednakże oglądając bez wiedzy o gatunku można naprawdę zaskoczyć się mocnym zwrotem akcji. Do tego całkiem przyzwoita kreacja głównej bohaterki, dopracowana charakteryzacja, scenografia i kostiumy. Nie jest to więc tak słaby film jak wynika z druzgocących recenzji fachowców od kina gatunkowego.


Zalety:

+ mocny zwrot akcji

+ ciekawa bohaterka

+ warstwy społeczne

+ klimat mrocznej posiadłości

+ charakteryzacja, scenografia, kostiumy


Minusy:

- do bólu przewidywalne

- absurdalna naiwność

- scena obcinania paznokci

- słabiutkie efekty specjalne

- irytująca finałowa sekwencja


Zwiastun (nie oglądać przed filmem):


tytuł oryginalny: The Invitation

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2022

gatunek: horror

premiera: 14 października 2022

dystrybucja: United International Pictures Sp z o.o.


· reżyseria: Jessica M. Thompson

· scenariusz: Blair Butler

· obsada: Nathalie Emmanuel, Thomas Doherty, Stephanie Corneliussen, Alana Boden, Sean Pertwee, Hugh Skinner, Carol Ann Crawford

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page