top of page

„The Hand of God”: Maradona w Neapolu (ocena 6/10)


Najbardziej neapolitański film w historii kina.

Nastoletni Fabietto dorasta w licznej włoskiej rodzinie w Neapolu. Cała społeczność w 1984 roku żyje ewentualnym transferem do Napoli wielkiego Diego Maradony. Młodzieniec marzy o karierze filmowej i odkrywa uroki życia.

Osobisty, a zapewne w dużej mierze autobiograficzny, film włoskiego reżysera, Neapolitańczyka Paolo Sorrentino: data urodzenia 1970 nie pozostawia złudzeń w jakim okresie dorastał. Fabuła filmu obejmuje rok przyjścia Maradony (1984) i sezonu sensacyjnego zdobycia przez ten ubogi klub Mistrzostwa Włoch. Piłka nożna znajduje się jednak w dalekim tle, może poza genialna sceną treningu z wykonującym perfekcyjnie rzuty wolne Argentyńczykiem. Dla bohatera ważniejsze stają się perypetie dorastania, pierwsze inicjacje seksualne, trudne stosunki rodzinne, miłość do kina i reżyserii.


To film ubogi scenariuszowo, trudny nawet do streszczenia. Ale każda pojedyncza scena ma swój urok. Reżyser perfekcyjnie prowadzi narrację, bez fajerwerków, ale z wieloma smaczkami. Uroki Włoch, ujęcia operatorskie, sposób prowadzenia kamery ukazują rzeczywistość, jednak bez przerysowania – ukazana jest także brzydota, co tylko wzmacnia autentyczność przekazu.


Wielka szkoda, ze taki film trafił na platformę, a jego dystrybucja kinowa była szczątkowa. Produkcja ukazująca magię filmu oglądana na domowym odbiorniku traci wiele ze swojego przekazu. A może to też taki podprogowy przekaz, jak bardzo kino zmieniło się na przestrzeni lat.


Plusy:

+ włoski klimat

+ napięcie erotyczne

+ legenda Maradony w tle

+ ujęcia

+ kompozycja scen


Minusy:

- ubogie scenariuszowo

- pozakinowa dystrybucja

- umiarkowane recenzje


Zwiastun:


tytuł oryginalny: È stata la mano di Dio

produkcja: Włochy

rok: 2021

dystrybucja: Netflix

gatunek: dramat


· reżyseria, scenariusz: Paolo Sorrentino

· zdjęcia: Daria D'Antonio

· montaż: Cristiano Travaglioli

· muzyka: Lele Marchitelli

· obsada: Filippo Scotti, Toni Servillo, Teresa Saponangelo, Marlon Joubert, Luisa Ranieri, Renato Carpentieri, Massimiliano Gallo, Betti Pedrazzi, Biagio Manna, Ciro Capano

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page