„Ciche miejsce 2” – prequel + sequel (ocena 5/10)


Z każdą minutą pogłębia wrażenie, że kontynuacja wielkiego sukcesu jaką była jedynka nie ma większego sensu. A przede wszystkim innowacyjnego zamysłu.

Ziemia zostaje zaatakowana przez bezwzględne stwory, które wykorzystują hałasujących ludzi. Po roku ocaleli nieliczni, ale zagrożenie wciąż jest śmiertelne.

Pierwsza część była innowacyjny horrorem, łączącym zagrożenie charakterystyczne dla kina SF (inwazja obcych) z kameralnością horroru – jedyny sposób na ocalenie to zachowanie bezwzględnej ciszy. Sukces finansowy zaskoczył wszystkich, ale niestety zachęcił do powtórki, która jedynie obnaża że nowych dobrych pomysłów nie ma.


Pierwsza część stanowiąca retrospekcje przed inwazją i pierwsze ataki jest ciekawa. I chyba za krótka. Tutaj potencjał był większy. Po szybkie przejście do sekwencji „po roku” rozczarowuje. O ile w pierwszych tygodniach po ataku ludzkość jeszcze można było wytłumaczyć, o tyle po roku już nawet dziecko powinno się nauczyć rozsądnych działań. Niestety pomysłów na bardziej wyrafinowaną ochronę brakuje, a absurdy scenariuszowe jakby bardziej irytowały.


Sukces kasowy pozwolił na wyższy budżet. Więcej jest potworów i scen typowych dla rozrywkowego kina SF. Jednak to też psuje klimat charakterystyczny jedynki. Pozostaje jedynie bardzo dobra realizacja dźwięku i montaż. To jednak trochę za mało, żeby ponownie odnieść zbliżony sukces.


Film padł ofiarą koronawirusa, epidemii nie aż tak groźnej jak inwazja kosmitów, jednak przetrwał rok do premiery. Niby wrażenie w kinie lepsze, ale popularność przyciągnęła także widzów gadających i szeleszczących, mimo wciąż zakazu jedzenia, co akurat w tym przypadku jest niewybaczalne.


Plusy:

+ realizacja dźwięku

+ więcej potworów

+ pomysłowe połączenie prequela z sequelem

+ różnorodność lokacji


Minusy:

- wtórność

- brak logiki

- nużące

- problemy dystrybucyjne


Zwiastun:


tytuł oryginalny: A Quiet Place Part II

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

gatunek: horror

data premiery: 4 czerwca 2021

dystrybucja: United International Pictures


· reżyseria, scenariusz: John Krasinski

· obsada: Cillian Murphy, Emily Blunt, Noah Jupe, Millicent Simmonds, Djimon Hounsou

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon