top of page

„Ania”: Przybylska (ocena: 7/10 – za archiwalia)


Dokumentalny wyciskacz łez.

Już jako nastolatka Anna Przybylska została zauważona. Sławę przyniosła jej rola w popularnym serialu. Urzekała urodą jako aktorka i modelka. Małżeństwo z piłkarzem spowodowało częste zmiany zamieszkania, co nie przeszkodziło w wychowaniu trójki dzieci. Gdy rodzina osiadła w rodzimej Gdyni spadł niespodziewany cios.

Przybylska ze swoim mężem uwieczniała swoje życie kamerą. Stąd możliwość wykorzystania wielu archiwaliów ukazujących prywatność. Uzupełnione jest to gadającymi głowami, ale dobrze dobranymi zarówno osobowo, jak i pod względem wypowiedzi. Chronologiczna biografia ukazuje kolejne etapy życia tytułowej bohaterki. Finałowa sekwencja to wręcz wyciskacz łez i umiejętne granie na emocjach widzów – chusteczki niezbędne. Można jedynie mieć pretensje o wątek dotyczący nękających fotografów, ale takie przypadki także miały miejsce.


Rzadko kiedy dokument wygrywa frekwencyjnie. Ale tym razem, w trudnych czasach, ta produkcja wypełnia sale multipleksów – nieopacznie przyporządkowane jak na niszowy film. Można więc płakać w licznym towarzystwie.


Zalety:

+ wykorzystanie archiwaliów

+ dobór rozmówców

+ wzruszająca sekwencja finałowa

+ chronologia biografii

+ sukces frekwencyjny


Wady:

- konwencja gadających głów

- przerysowany temat paparazzi


Zwiastun:


rok: 2022

produkcja: Polska

premiera: 7 października 2022

dystrybucja: TVP

gatunek: dokument


· reżyseria, scenariusz: Michał Bandurski, Krystian Kuczkowski

· występują: Anna Przybylska, Jarosław Bieniuk, Cezary Pazura, Krystyna Przybylska, Katarzyna Bujakiewicz, Anna Dereszowska, Szymon Bobrowski, Oliwia Bieniuk, Andrzej Piaseczny, Michał Żebrowski

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page