top of page

Nadzwyczajni – pomoc autystykom (ocena 4/10)


Nieudana próba powtórzenia sukcesu kultowego filmu „Nietykalni”.

Akcja toczy się w działającym na granicy prawa ośrodku pomagającym dzieciom chorym na autyzm. To ciężka i wymagająca praca, ponieważ każdy przypadek jest specyficzny, np. chłopca który podczas jazdy pociągiem nie może powstrzymać się od zaciągania hamulca ręcznego. Mimo poświęcenia pracowników ośrodek znajduje się na cenzurowanym.

Francuski duet reżysersko-scenariuszowy miał na celu powtórzenie sukcesu frekwencyjnego filmu sprzed kilku lat, który podbił kina całej Europy. Na tapetę wzięto bardzo podobny, ważki, ale niedoceniany w społeczeństwie - problem. Tym razem jednak konstrukcja filmu i jego warstwa realizacyjna nie pozwoli na zachwyty fanów i ewentualny sukces frekwencyjny.


Głównym felerem jest słaba kompozycja scenariusza. Składa się on z kilku przypadków pacjentów i ludzi chorych. Niektóre, jak ten wspomniany chłopaka z pociągiem, są ciekawe. Jednak słabo poukładane nie pozwalają identyfikować się z bohaterami.

Kiepsko ukazano również pracowników ośrodka, zapewne chcąc wyrazić monotonię i trudy ich pracy. Przekłada się to jednak na przegadane sceny mające wolne tempo i nie dające widzowi oddechu. Brakuje luzu i poczucia humoru. To oczywiście ciężki temat, ale mógł się udać tylko wówczas gdyby w sposób sympatyczny nakreślono najważniejsze postacie. W tym filmie taki moment następuje dopiero w żywszej końcówce, gdy stróże prawa wytaczają przeciwko opiekunom najcięższe działa. A samej specyfiki funkcjonowania tego typu ośrodków można dowiedzieć się dopiero z napisów końcowych przeplatanych archiwalnymi materiałami.


Zalety:

+ ważny temat

+ żywsza końcówka

+ oddanie monotonii pracy opiekunów

+ informacje podczas napisów końcowych


Wady:

- przegadany

- nudni bohaterowie

- powolne tempo

- słabe wyważenie poszczególnych przypadków

- nadmierne próby naśladowania poprzednika


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Hors normes

produkcja: Francja

rok: 2019

polska premiera: 6 grudnia 2019

gatunek: komediodramat


  • reżyseria, scenariusz: Olivier Nakache, Eric Toledano

  • zdjęcia: Antoine Sanier

  • montaż: Dorian Rigal-Ansous

  • muzyka: Grandbrothers

  • scenografia: Julia Lemaire

  • obsada: Jean Dujardin, Adèle Haenel, Albert Delpy, Coralie Russier, Laurent Nicolas, Marie Bunel, Pierre Gommé, Caroline Piette

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page