Fighter – kot Tomasz (ocena 4/10)

July 21, 2019

Popularność walk MMA przenosi się na ekran kinowy. Niestety w tym przypadku na bardzo niskim poziomie.

Tomasz Janicki – mistrz walk MMA, zostaje zdyskwalifikowany. Wraca do swojej małej miejscowości i zatrudnienia jako drwal. Wizja powrotu do sportu jednak kusi, szczególnie gdy jego szkolny kolega ośmiesza go w telewizyjnym talk-show. Pojawia się również mafia narkotykowa, z którą Janicki zadziera i ładna lekarka – zupełnie inna niż kobiety kręcące się w showbiznesie bokserskim.

Fabuła – beznadziejna. Dialogi – jeszcze gorsze. Nawet w samym filmie pojawia się tekst że sytuacja bohatera jest szablonowa pod względem filmowym: uczciwy i ambitny sportowiec, odrzucony przez system biznesowo-układowy, wraca do małej miejscowości, z której może się odbić w swojej karierze. Wyzwaniem jest śledzenie fabuły, a słuchanie dialogów to prawdziwa męka – tak się nie pisze ani scenariusza, ani kwestii wypowiadanych przez bohaterów.

 

Jednak film sportowy może nadrobić czymś innym, czyli realizacją scen walki. I tutaj dopełniona jest czara goryczy. W scenach dynamicznych, zarówno stricte bokserskich, jak i potyczkach z innych powodów (pojawia się bowiem mafia narkotykowa) - praktycznie niż nie widać. Montaż – katastrofa. Ujęcia – niewiele lepiej. Może jedynie walka finałowa trochę się broni, ale slow motion i przewidywalność mocno boli. Jeżeli nawet pod względem realizacji scen sportowych tego rodzaju kino kuleje to praktycznie nie ma o czym rozmawiać, tudzież czego recenzować. Fanów MMA może ta produkcja przyciągnie, ale nawet oni niekoniecznie będą usatysfakcjonowani. Lepiej polecić „Underdoga” chyba że wartość filmu to jedynie znane z ringu twarze jak: Włodarczyk, czy dla starszych kibiców Kosedowski.

 

Nie ma też luzu. Wszystko jest śmiertelnie poważne. Dwa żarty to:

 • imię kota – wyróżniający się także aktorsko sierściuch nazwany jako Tomasz

 • suchar jak się nazywa dziecko dzisiaj urodzone: ZDZIŚ … kurtyna.

Fajny jest jedynie bar PKS. Trafiona oldschoolowa scenografia. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na rolę Anny Kaczmarczyk jako barmanki zauroczonej przystojnym facetem. Równie dobrze wypada Katarzyna Maciąg, która o dziwo próbuje coś grać aktorsko. Szkoda, że dialogi i pomysły w wątku romansowym wołają o pomstę do Nieba. No bo kto idzie na randkę do baru, gdzie obsługuje zakochana barmanka?

 

Podsumowując – film, w którym najlepiej wypada Aleksandra Maciąg … Ciężko przetrwać.

 

Plusy:

 • Katarzyna Maciąg i Anna Kaczmarczyk

 • Tomasz kot

 • bar PKS

 • dużo muzyki

 

Minusy:

 • realizacja scen walki: fatalny montaż i ujęcia

 • dialogi i szablonowa fabuła

 • absurdy scenariuszowe

 • wątek romansowy

 • brak zakończenia

 

Zwiastun:

Produkcja: Polska

Rok: 2019

Polska premiera: 19 lipca 2019

Dystrybucja: Kino Świat

Gatunek: sportowy

 

reżyseria i scenariusz: Konrad Maximilian

zdjęcia: Arkadiusz Tomiak, Piotr Uznański

montaż: Łukasz Szwaryczewski

obsada: Piotr Stramowski, Mikołaj Roznerski, Katarzyna Maciąg, Aleksandra Szwed, Krzysztof Stelmaszyk

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon