„Syndrom Hamleta”: (przed)wojenne opowieści (ocena: 5/10 – za teatralność)
Wojna w Ukrainie na teatralnych deskach.
Próby do wystawienia Hamleta pretekstem do dyskusji o początkach ukraińskiego konfliktu zbrojnego. Być albo nie być – to pytanie dobrze oddające postawy Ukraińców.
Najciekawszym elementem tego dokumentu (?) są opowiadane przez aktorów/żołnierzy autentyczne historie z ich doświadczeń w konflikcie z Rosją. Niestety są one w tym filmie epizodyczne. Skupia się on bardziej banalnych dyskusjach. Do tego wygląda jakby reżyserowany – postawy są wyolbrzymione, reakcje nienaturalne. W dokumencie to spory mankament. Widać, że środowisko artystyczne ma pewien problem z walka zbrojną Ukrainy, z jednej strony jednoczącą różne ideologicznie postawy, z drugiej z samego założenia narodową. Jak w takiej sytuacji umiejscowić geja, czy feministki.
Film mimo takiego zainteresowania ukraińską wojną nie znalazł drogi do dystrybucji. Pokazywany był głównie na dokumentalnych festiwalach filmowych. A może okupujący polskie sklepy w galerii handlowej, robiący tam zakupy za pieniądze polskich podatników, uchodźcy zza wschodniej granicy zainteresowali się specyfiką wojny która toczy się w ich kraju?
Zalety:
+ autentyczne historie
+ zaangażowani bohaterowie
+ odniesienia teatru do wojennej rzeczywistości
Wady:
- przegadane
- pretensjonalne
- jednostronne
- niszowa dystrybucja
Zwiastun:
rok: 2022
produkcja: Polska. Niemcy
premiera: 7 października 2022
gatunek: dokument
festiwale: 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, Locarno, Krakowski Festiwal Filmowy, DOK Leipzig, IDFA
· reżyseria, scenariusz: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
· zdjęcia: Piotr Rosołowski
· muzyka: John Gürtler, Jan Miserre
· montaż: Agata Cierniak
· występują: Katia, Oksana, Rodion, Roman, Sławik
Comments