„Magiczne Święta Ewy” – za dużo srok za ogon (ocena 5/10)

Kino familijne, które przynosi więcej szkody niż pożytku, nawet jeżeli zostało ładnie nakręcone.

Ewa sprzedając samotnie przed świętami obrazki na rynku miasta czuje się zaniedbywana przez rodziców: architekta i tancerkę. Co gorsza rodzicom wypada jednocześnie zagraniczny wyjazd służbowy i wywożą dziewczynę na wieś do dziadka Olafa, z którym wyraźnie na pieńku, od lat, ma ojciec Ewy. Dziewczyna szybko angażuje się w wiejskie towarzystwo, poznając zarówno nowe problemy, jak i tajemnice z przeszłości.

Pozornie nieszkodliwa, swojska produkcja familijna zawiera wiele nieodpowiednio poruszanych, trudnych dla młodzieży tematów. Czego tutaj nie ma: przedkładanie pracy zawodowej nad opiekę nad dziećmi przez rodziców, wieloletni konflikt z ojcem, zdrada małżonki, niszczenie przyrody dla partykularnych celów … Takie zdawkowe potraktowanie ważnych zagadnień powoduje, że młodszy odbiorca zupełnie się gubi w edukacyjnym przesłaniu i może czerpać złe wzorce. Na przykład dziadek, który ma tutaj grać bohatera pozytywnego skrzywdził w przeszłości własną rodzinę. Twórcy nie mogli podarować się również głupich żartów, typu „pierdzenie”. Można było sobie również podarować wątek miłosny, chociaż trzeba przyznać że dziewczyna-fotograf jest urodziwa.

 

Odrzucają w tym filmie strasznie sztywne dialogi, kiepskie aktorstwo, a całość dobija jeszcze polski dubbing. Co ciekawe wyróżnia się natomiast praca operatorska, która wykracza poza standardy kina familijnego: różnorodność ujęć, niezłe najazdy, przemyślane ujęcia, ładne zdjęcia przyrodnicze. To za mało żeby ratować cały film, ale poprawia ogólną percepcję.

 

Film w typowej dla Vivarto niszowej dystrybucji, ciężko było załapać się na seans nawet w okresie świątecznym, do którego film pasował. Ale to lepiej że nie trafił do szerszego grona młodzieży.

 

Zalety:

+ odwaga w poruszaniu ważnych tematów

+ ciekawe ujęcia

+ ładna aktorka

 

Wady:

- za dużo wątków

- fatalne dialogi

- słabe aktorstwo

- nieodpowiedni przy młodej grupie docelowej wątek miłosny

- polski dubbing

- niszowa dystrybucja

 

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Eia jõulud Tondikakul

produkcja: Estonia

rok: 2018

data premiery: 6 grudnia 2019 – pojedyncze seanse

dystrybucja: Vivarto

gatunek: familijny

 

 • reżyseria i scenariusz: Anu Aun

 • zdjęcia Heiko Sikka

 • montaż: Margo Siimon

 • muzyka: Sten Šeripov

 • scenografia: Matis Mäesalu

 • obsada: Paula Rits, Liis Lemsalu, Siim Oskar Ots, Jaan Rekkor, Annabrith Heinmaa

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon