top of page

„Piotruś Pan i Alicja w krainie czarów” – na czarno (ocena 5/10)


Alternatywna wersja jakże popularnych historii młodzieżowych.

Beztroskie zabawy rodzeństwa w cieniu kłopotów finansowych rodziców.

Łączenie dwóch popularnych tytułów literatury młodzieżowej tylko pozornie było obiecującym pomysłem. Zazwyczaj takie próby kończą się porażką. Szczególnie gdy na scenariusz brakuje nowych motywów. Można to potraktować jako nowa genezę Piotrusia Pana, ale jakoś chyba nikogo nie przekona. Raczej wygląda to na kolejną próbę wprowadzania czarnoskórych aktorów do kojarzonych jednak z białymi bohaterami historii. Staje się to już tak nachalne, iż przynosi skutek odwrotny do zamierzone.


Problemem filmu jest również niedookreślenie grupy docelowej. Zapewne historia Piotrusia ma w sobie elementy awanturnictwa i piractwa. Ale jednak ukazywanie w kinie familijnym tak mrocznych tematów jak długi karciane, alkoholizm, czy zmiażdżenie ręki wydaje się na miejscu. A trudno traktować taką produkcje jako propozycję dla dorosłych. Chociaż niektóre aluzje filmowe (imiona rodziców: Rose i Jack …) mogą na to wskazywać.


Co prawda film jest ładny, zawiera kilka ciekawych pomysłów animacyjnych wplątanych w wersję fabularną, zaangażowano zacną (nie tylko czarnoskórą) obsadę i wykorzystano popularne motywy muzyczne. To jednak nie wystarczyło i film w okresie pandemii nie wzbudził jakiegokolwiek zainteresowania poza docinkami komentatorów czułych na naginanie w kinie praw czarnych. W polskiej wersji dodatkowo razi fatalnie przygotowany dubbing.


Plusy:

+ wykorzystanie popularnych motywów młodzieżowych

+ kolorowe

+ ciekawe zabiegi animacyjne

+ zacna obsada

+ znana muzyka


Minusy:

- niedookreślona grupa odbiorców

- za mroczne dla kina familijnego

- chaotyczna narracja

- w modzie czarnoskórego aktorstwa

- koszmarny polski dubbing


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Come Away

produkcja: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania

rok: 2020

dystrybucja: Kino Świat

data premiery: 9 lipca 2021

gatunek: familijny


· reżyseria: Brenda Chapman

· scenariusz: Marissa Kate Goodhill

· zdjęcia: Jules O’Loughlin

· montaż: Dody Dorn

· muzyka: John Debney

· obsada: Rishi Kuppa, Keira Chansa, Reese Yates, Oliver Frank Newman, Harry Paul Newman, Daniel Swain, Angelina Jolie, Michael Caine, David Oyelowo, Anna Chancellor

· polski dubbing: Paweł Szymański, Katarzyna Wincza, Patryk Siemek, Tomasz Borkowski, Lidia Sadowa, Jan Aleksandrowicz Krasko

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page