top of page

„Notre-Dame płonie”: katedra w ogniu (ocena: 8/10)


Emocjonujący zapis pożaru, który wstrząsnął opinią publiczną.

15 kwietnia 2019 roku tuż po 18 w osiemsetletniej francuskiej katedrze włączył się alarm przeciwpożarowy. Po kilkunastu minutach dym był widoczny dla postronnych. Szybka akcja gaśnicza stała się bohaterską walką o utrzymanie konstrukcji i ocalenie bezcennych relikwii.

Skrupulatna rekonstrukcja wydarzeń. Minuta po minucie przedstawiona jest rosnąca groza pożaru. Film ma dobre tempo i odpowiednio stopniuje napięcie. Wykorzystano wiele materiałów dokumentalnych, są one niezauważalnie zsynchronizowane z fabularnym charakterem produkcji. Dopracowano również sceny żywiołu, dzięki sprawnemu wykorzystaniu komputerowych efektów specjalnych.


Produkcja w sposób obiektywny ukazuje dwie strony medalu. Z jednej strony niedociągnięcia i nieudolność organizacyjna: szefem ochrony jest podstarzały pan z astmą, zakaz palenia na budowie ignorowany, w centrum bezpieczeństwa słabo przeszkolony zmuszany do nadgodzin pracownik, dojazd służb w zakorkowanym Paryżu niesprawny, człowiek z kluczem do sejfu nie może dotrzeć do Paryża. Z drugiej strony szybka akcja ratownicza i bohaterstwo strażaków. Co prawda same postacie strażaków są anonimowe, poza krótkim przedstawieniem dwójki debiutantów, ale i tak widać ich wysiłek i zaangażowanie.


Film ze względu na dystrybutora otrzymał „łatkę” religijną, przez co jest słabi rozpropagowany i kiepsko dystrybuowany. Tymczasem poziom produkcyjny, ale również stonowane akcenty religijne, przeczą tej obiegowej opinii stronniczej i słabej produkcji. To świetny film, wręcz wpisujący się w dokonania kina katastroficznego, który ogląda się z wypiekami na twarzy. A dla potomności dokładny zapis walki o uchronienie od zagłady ważnego dla wszystkich obiektu.


Zalety:

+ emocjonujące

+ sprawnie zrealizowane

+ synchronizacja materiałów dokumentalnych

+ ukazane bohaterstwo, zaangażowanie i współdziałanie

+ stonowane religijne


Minusy:

- łatka kina religijnego ze względu na dystrybutora

- anonimowość strażaków

- kiepska promocja i dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Notre-Dame brûle

produkcja: Francja

rok: 2022

gatunek: katastroficzny

premiera: 19 sierpnia 2022

dystrybucja: Monolith Films / Rafael Film


· reżyseria: Jean-Jacques Annaud

· scenariusz: Jean-Jacques Annaud, Thomas Bidegain

· obsada: Samuel Labarthe, Jérémie Laheurte, Jean-Paul Bordes, Mickaël Chirinian, Jules Sadoughi, Chloé Jouannet, Garlan Le Martelot, Dimitri Storoge, Nathan Gruffy

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page