top of page

„Cud Guadalupe”: wiara dziennikarza (ocena 4/10)


Nawet w ramach sztampowego kina religijnego nie udało się utrzymać przyzwoitego poziomu.

Dziennikarz zakochuje się w bibliotekarce. Gdy oczekują dziecka dochodzi do tragedii. Akurat w momencie gdy zawodowo realizuje temat cudu sprzed kilku wieków.

Fabuła wpisuje się w często stosowany zabieg w filmach religijnych: współczesny agnostyk dostaje do zbadania jeden z cudów, co zmienia jego życia i pozwala mu dzięki religii walczyć z osobistymi tragediami. Wszystko byłoby dobrze pod warunkiem odpowiedniego rozłożenia akcentów. Trzytorowa czasowo narracja (czasy cudu, przeszłość dziennikarza, teraźniejszość) jest chaotyczna, nieczytelna, zupełnie nie angażująca. Wszystko dąży do przewidywalnego celu, jednak nie ma w tym krzty emocji, empatii do bohaterów. Szczególnie część historyczna, w sumie najważniejsza, jest prawdziwym koszmarem. O samym cudzie są ledwie dwie sceny. Zamiast tego jest wysypka (pewnie trąd – dziwne że nikt tej kobiety nie izoluje na wczesnym etapie choroby), scena z rozbijaniem garnków, choroba wuja bohatera itp. Jak ktoś się chce dowiedzieć dlaczego akurat to objawienie maryjne jest warte zgłębienie – to dowie się z jednej sceny o wizerunku który został współcześnie zbadany przez naukowców.


Tematyki nie sięga więc istoty religijnego celu. Ale warstwa realizacyjnie jest jeszcze gorsza, nawet jak na niskobudżetowe kino religijne. Dialogi wołają o pomstę do nieba wprost odrzucając od oglądania (w dodatku w polskich kinach wersja z lektorem). Jak na złość dystrybutor znany z kina religijnego wprowadził stosunkowo szeroko ten film do kin (nawet w niektórych miastach Cinema City) – to nie jest dobra reklama dla tego i tak mocno krytykowanego gatunku.


Plusy:

+ religijne przesłanie

+ szczęśliwe zakończenie (SPOILER)


Minusy:

- trzytorowa czasowo chaotyczna narracja

- szczątkowe informacje o samym cudzie

- niepotrzebne sceny

- fatalne dialogi

- niskobudżetowa realizacja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Lady of Guadalupe

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

data premiery: 4 marca 2022

dystrybucja: Rafael Film

gatunek: religijny


· reżyseria: Pedro Brenner

· scenariusz:Pedro Brenner, Seann Dougherty

· obsada: Guillermo Iván, Kimberley Aria Peterson, Jesús Lloveras, Christopher Phipps, Eric Da Silva, Paola Baldion, Huitzil Sol, Rudy Miera, Norman Patrick Brown

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page