„Amatorzy”: Biuro Rzeczy Osobistych (ocena 5/10)

Szekspir w wykonaniu teatralnej grupy niepełnosprawnych.
Aktorzy skupieni jako Biuro Rzeczy Osobistych (nie Znalezionych jak myli się telewizyjna prezenterka) wygrywają konkurs teatralny. Nagrodą jest możliwość udziału w spektaklu z popularnymi aktorami. Wymogiem jest jednak wystawienie sztuki Szekspira. Być albo być …
Takie filmy żeby spełniały swoją rolę muszą budzić empatię do niepełnosprawnych bohaterów. A nie zażenowanie. W tej produkcji nie udało się tego osiągnąć. Chorzy nie radzą sobie z wymową, trudnym tekstem, stosunkami międzyludzkimi (absurdalnie niemiła scena podczas programu telewizyjnego). Ogólnie nie radzą sobie w życiu, a wcale w przypadku niepełnosprawnych tak nie musi być. W dodatku ich reżyser ogląda się za popularną aktorką, momentami zostawiając ich samym sobą. Także więc wprowadzenie tematów społecznych – popularność aktorów, celebryci, powierzchowne traktowanie sztuk teatralnych, postrzeganie niepełnosprawnych (zobrazowane notorycznym myleniem nazwy grupy i narzucaniem im repertuaru) nie wypadają na miarę swojego potencjału.
Często podobne realizację się udają (nawet w polskim kinie – ostatnio „Sonata”). W tym przypadku życie samo zweryfikowało ambicje twórców. Film praktycznie nie zauważony przeszedł przez kinową dystrybucję, a do serwisu Netflix pasuje jak pięść do nosa – widać rękę niedoświadczonego dystrybutora. Kilka dobrych recenzji i szczytne przesłanie niewiele pomagają. Widoczna jest przesadna teatralność oraz brak głębszego przemyślenia scenariusza, może dlatego iż film stworzono rekordowo szybko na dwóch tygodniowych posiadówkach.
Plusy:
+ zaangażowanie znanych aktorów (Gąsiorowska, Solarz, Dymna, Kowalewski)
+ teatralne teksty Szekspira
+ spostrzeżenia społeczne (aktorzy, celebryci, opinia publiczna, postrzeganie niepełnosprawnych)
+ tatuaż Gąsiorowskiej
Minusy:
- bohaterowie budzą zażenowania
- marny scenariusz
- kiepskie dialogi
- nie przekonujące postacie niepełnosprawnych
- brak luzu i poczucia humoru
- męcząc filmowo teatralność
- niszowa dystrybucja, nie pasując wstawienie do Netflixa
Zwiastun:
produkcja: Polska
rok: 2020
data premiery: 28 maja 2021
dystrybucja: Autograf
gatunek: dramat
· reżyseria, scenariusz: Iwona Siekierzyńska
· obsada: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Mariusz Bonaszewski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Kowalewski, Marzena Gajewska. Anna Dymna
Comments