top of page

„Proxima” – kobiety w kosmos (ocena 6/10)


Bardziej dramat rodzinny, niż kino kosmiczne.

Francuska kosmonautka Sara zostaje z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej wybrana do projektu (tytułowa Proxima) lotu w kosmos. To spełnienie jej marzeń i zawodowych ambicji. Pozostaje jednak świadomość pozostawienia całego życia na Ziemi, w tym ukochanej córeczki.

Namnożyło się ostatnimi czasy filmów o kosmosie. I to wybitnych jak chociażby „Grawitacja”, „Pierwszy człowiek”, czy wcześniej „Interstellar”, żeby nie sięgać do kultowej „Odysei kosmicznej”. „Proxima” jest jednak zupełnie inna. Abstrahuje od efektownych przygód i wydarzeń. Skupia się na okresie przygotowań do lotu, psychice człowieka którego czeka takie wyzwanie fizyczne i psychiczne. W dodatku jeśli dotyczy to kobiety. Film zagłębia się w psychikę ukazując, że nawet tak wyszkoleni ludzie jak astronauci mają swoje zahamowania i słabe strony.


Bardzo silnie podkreślany jest w filmie motyw kobiecy, zapewne ze względu na postać francuskiej reżyserki Alice Winocour. Szczególnie to widać w jednej z seksistowskich scen o gotowaniu. Można jednak z drugiej strony się zastanawiać, czy niektóre zadania są odpowiednie dla psychiki kobiet. Bo to w głównej mierze film o realizacji zawodowych ambicji kobiet. Pewnie byłby lepszy i bardziej obiektywny gdyby skupiał się jedynie na trudach psychicznego przygotowania do lotu w kosmos, ale taki był wybór i cel reżyserki – należy to uszanować.


Rozczarowany będzie z pewnością ktoś oczekujący efektownego kina z wyprawą w kosmos. Jednak produkcja ta ma swój niepowtarzalny klimat i więcej mówi o zmaganiach człowieka z ujarzmieniem kosmosu od niejednego dynamicznego filmu.


Zadowoleni będą natomiast fani talentu aktorskiego i urody (sporo pokazuje) Evy Green, która po raz kolejny pokazuje że nie boi się odważnych i trudnych ról.


Zalety:

+ psychologia

+ kobiecość

+ rola Evy Green

+ uczłowieczenie astronautów

+ międzynarodowa obsada


Wady:

- mało efektowny

- przerysowana jedna ze scen końcowych

- jawnie feministyczny


Zwiastun:

produkcja: Francja, Niemcy

rok: 2019

data premiery: 24 stycznia 2010

dystrybucja: Best Film

gatunek: dramat


  • reżyseria i scenariusz: Alice Winocour

  • zdjęcia: Georges Lechaptois

  • montaż: Julien Lacheray

  • muzyka: Ryûichi Sakamoto

  • scenografia: Florian Sanson

  • kostiumy: Pascaline Chavanne

  • dźwięk: Pierre André, Marc Doisne

  • obsada: Eva Green, Matt Dillon, Zélie Boulant, Aleksey Fateev, Lars Eidinger, Sandra Hüller

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page