top of page

Przebudzenie dusz – trzy historie (ocena: 7/10)


Nie może być lepszej rekomendacji dla horroru od grupy widzów rozkminiających fabułę w windzie po wyjściu z seansu.


Profesor Philip Goodman jest twórca programu telewizyjnego demaskowaniu żerowania na ludzkiej wierze w życie pozaziemskie. Niespodziewanie dostaje jednak sygnał od człowieka uznawanego za zmarłego. Spotkanie w zapuszczonej brudem przyczepie kończy się aktami trzech spraw, które mają zmienić postrzeganie świata przez profesora. Bo to co widzimy to nie rzeczywistość – to jedynie wytwór wyobraźni powstającej w naszym mózgu, który widzi to co chce zobaczyć …


Film zasługuje na szczególną uwagę, bo dawno nie zaprezentowano tak spójnej, ciekawie skomponowanej, a w finale zaskakującej fabuły. Trzy kolejne sprawy: stróża nocnego, nastolatka jadącego nocą pożyczonym od rodziców samochodem i bogatego ojca oczekującego porodu dziecka z in vitro, są same w sobie przerażające i pełne zabiegów rodem z podrzędnych horrorem, ale w obliczu zwrotu akcji nabierają zupełnie innego wymiaru.

Jak się więc okazuje nawet najbardziej prymitywne sposoby straszenia widza można wykorzystać w intrygujący sposób.


Film jest sprawnie zrealizowany, w obsadzie pojawiają się znane z dobrych produkcji twarze, a w kluczowych momentach montaż jest prawie rodem z „Incepcji”. Nic tak dobrze nie zobrazuje tego, co chce zobaczyć nasz mózg, tak jak sztuka montażu i zdjęć filmowych. A że to może być przerażające? Właśnie po to powstał gatunek horroru. A brytyjska produkcja to jasny punkt na czarnej mapie słabo zrealizowanych filmów grozy.


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Ghost Stories

Polska premiera: 1 czerwca 2018

Dystrybutor: Kino Świat

Produkcja: Wielka Brytania

Rok: 2017

Gatunek: horror, dramat


  • Reżyseria i scenariusz: Jeremy Dyson, Andy Nyman

  • Obsada: Andy Nyman, Martin Freeman, Paul Whitehouse, Alex Lawther

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page