top of page

„Nie patrz w górę” – kometa (ocena 8/10)


Katastroficzna komedia społeczno-polityczna science-fiction: wyłącz Netflixa idź na to do kina.

Para naukowców odkrywają nową ogromną kometę. Obliczenia nie mogą być błędne: trajektoria lotu wskazuje na tor kolizyjny z Ziemią w perspektywie sześciu miesięcy. Ewentualne uderzenie unicestwi życie na Ziemi. Sprawa jest na tyle poważna że zacząć działać trzeba natychmiastowo.

Punkt wyjścia jest sztampowy dla kina katastroficznego: zagrożenie, potrzeba natychmiastowego działania poprzez ponadnarodowe działanie, odnalezienie odpowiedniego bohatera (może Will Smith? …), para ekscentrycznych (ale za to bezinteresownych) naukowców. Jednak już wizyta u Prezydenta USA odchodzi od schematu i to nie dlatego że prezydentem jest kobieta w klimacie MILF (rewelacyjna wprost rola Meryl Streep). Każda kolejna scena zrywa z wizerunkiem gatunkowym kina katastroficznego, zmieniając produkcję w błyskotliwą komedię zawierającą trafne diagnozy odnośnie współczesności.


Adam McKay jest twórcą mało aktywnym. Jego filmy wychodzą z częstotliwością raz na trzy lata. Mają jednak powtarzalną formę, podobne tempo, pomimo jakże różnych zagadnień: ekonomicznych („Big Short”), politycznych („Vice”), czy obecnie naukowych. Nie ulega wątpliwości że należy lubić jego sposób realizacji, bo dla niektórych narracja jest zbyt chaotyczna, dialogi za szybkie, a całość przeciągnięta.


Aktorsko? Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence! Mało? Jonah Hill, Mark Rylance, Tyler Perry, Timothée Chalamet, Ron Perlman!!! Dalej mało? No to jaki wisienki na torcie: Cate Blanchett i Meryl Streep – szczególnie to ostatnia momentami skrada cały film aż do sceny przedostatniej …


Niestety film trafia do serwisu, w którym mógłby się znaleźć co najwyżej kilkanaście miesięcy po premierze. Są na szczęście pojedyncze seanse kinowe - koniecznie trzeba się na jeden z nich wybrać, żeby nie przeoczyć jednej z najciekawszych, a na pewno najzabawniejszych premier upływającego roku.


Plusy:

+ odmienne podejście do klasyki kina katastroficznego

+ trafne diagnozy społeczne

+ znakomite tempo

+ gwiazdorska obsada

+ Meryl Streep jako prezydent USA

+ scena po napisach


Minusy:

- przydługie

- szybkie dialogi

- ograniczona dystrybucja kinowa


Zwiastun:


produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2021

dystrybucja: Netflix

gatunek: katastroficzna komedia


· reżyseria, scenariusz: Adam McKay

· muzyka: Nicholas Britell

· zdjęcia: Linus Sandgren

· montaż: Hank Corwin

· obsada: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan, Jonah Hill, Mark Rylance, Tyler Perry, Timothée Chalamet, Ron Perlman, Ariana Grande, Kid Cudi, Cate Blanchett, Meryl Streep

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page