top of page

„Na zawsze Melomani”: jazz w podziemiu (ocena 7/10)


Osoby grające na instrumentach dzielą się na dwie kategorie: muzycy i jazzmani.

Tuż po zakończeniu wojny, w smutnym czasie stalinizmu, gdy jakiekolwiek wpływy zachodniej kultury były w Polsce zabraniane powstaje w Łodzi grupa jazzowa Melomani, która zapoczątkowała popularność luźniejszej i jawnie antysocjalistycznej formie zabawy.

Znakomity dokument polskiej muzyki jazzowej. Liczne archiwalia i wypowiedzi muzyków, dziennikarzy, filmowców. Dużo gadających głów, ale za to jakże ciekawe wypowiedzi. Oddano również aspekt historyczno-polityczny: muzyka jako bunt przeciwko komunistycznej władzy i smutnej atmosferze powojennej. Co prawda sama historia opowiedziana chaotyczna, co i tak nie przeszkadza w tym przypadku, w końcu TO TYLKO JAZZ.


Atutem są również nawiązania do produkcji filmowej i serialowej. Muzycy jazzowi robili kariery także w tej dziedzinie sztuki. Warto rozkoszować się również lokacjami charakterystycznymi dla Melomanów – pojawia się chociażby Nowa Huta.


Film pokazany na Festiwalu w Kazimierzu wzbudził owację. Warto byłoby pokusić się o dystrybucję kinową – jakiż byłby to prezent dla pamiętających te czasy, a także dla młodszych którzy już nie doświadczą takiego muzycznego entuzjazmu.


Zalety:

+ historia polskiego jazzu

+ nakreślony kontekst historyczny

+ ciekawe wypowiedzi

+ liczne archiwalia

+ dużo muzyki

+ filmowe nawiązania

+ lokacje (Plac Centralny w Nowej Hucie, Łódź, Ustronie Morskie)

+ szczypta poczucia humoru


Wady:

- formuła gadających głów

- chaos chronologiczny


Spotkanie z twórcami:

produkcja: Polska

rok: 2022

gatunek: dokument

festiwale: Festiwal Dwa Brzegi 2022

dystrybucja: NAVICULA.M Sp. z o.o.


· reżyseria: Rafał Mierzejewski

· scenariusz: Igor Mertyn

· zdjęcia: Edgar Griszczuk

· montaż: Wojciech Chmielewski

· muzyka: Michał Kobojek, Antoni Dębski, Marcin Bzyk

· występują: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda, Antoni Studziński, Alojzy Thomysa, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Karolak, Michał Urbaniak, Przemysław Dyakowski

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page