„Na zachodzie bez zmian” – Erich Maria RemarqueNiepozorna, cieniutka książka, która okazała się wielkim pacyfistycznym manifestem.

Narrator jest dwudziestoletnim żołnierzem niemieckim na pierwszej linii frontu I Wojny Światowej. Do rekrutacji namówił go szkolny nauczyciel. Wraz z grupą przyjaciół zderzają się z tragiczną rzeczywistością, gdy śmierć i ciężkie obrażenia są na porządku dziennym

Książka oddziałuje na czytelnika poprzez niezwykle wiarygodny przekaz. Pisarz sam miał wojenne doświadczenie, chociaż nie aż tak tragiczne. Ukazanie wojny z punktu widzenia tych najbardziej poszkodowanych, a jednocześnie niezaangażowanych ukazuje cały bezsens.


Opis warunków walki żołnierza w okopach, pod ostrzałem jest dosłowny i ukazuje prawdziwą tragedię tych młodych osób. Do tego dochodzi sytuacja rannych, obojętność w szpitalach gdzie tylko liczą kolejne zgony.


Z rzeczywistością konfrontują się dialogi młodych żołnierzy, zastanawiających się nad sensem i odpowiedzialnością osób podejmujących decyzję o rozpoczęciu wojny.

Książka jest króciutka ale czyta się stosunków ciężko. Nie jest to łatwy język, a poszczególne rozdziały trudno pochłaniać zbyt szybko.


Przeczytane w dniach: 15-21 stycznia 2020

#READLIST2020 3/52

#KolekcjaGazetyWyborczej 3/40

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon