top of page

„Kryptonim Polska”: Związek Młodzieży Radykalnej (ocena: 6/10)


Dla lewaków o prawakach.

Skrajnie prawicowa organizacja obchodzi w lesie urodziny Hitlera. Aresztowani zostają uniewinnieni. Mogą rozpocząć przygotowania do szerzej zakrojonej akcji.

Wykorzystano powszechnie znane wydarzenia z polskiego życia społecznego i ostrego sporu światopoglądowego: tort z wafelków, bitwa pod kebabem, parada równości. Satyryczna wizja organizacji prawicowej podszyta jednak jest głębszą refleksją, a nawet sympatią do młodych ludzi poszukujących swojej roli w wolnej Polsce. Tak samo strona lewicowa nie jest w pełni gloryfikowana. To powoduje, że film ogląda się bez żenady, jak przesadnie propagowany zwiastun, ale raczej nie znajdzie szerszego grona zwolenników. Chyba że w przyszłości stanie się satyrycznym obrazem, w sumie idiotycznie rozdmuchanego, sporu światopoglądowego w Polsce.


Film ma dobre tempo, poprawnie dobrano aktorów – nawet Szyc odnajduje się w tej roli. Wątki są prowadzone trochę chaotycznie i nie zawsze intencje autorów są ze sobą spójne. Nie jest to jednak tak zły film jak prognozował zwiastun i wskazuje marniutka frekwencja na pierwszych pokazach. Widać wyraźnie, że widowni dla której został skierowany chodzenie do kina przejadło się po pandemii.


Zalety:

+ luźne podejście do tematu

+ podszyte głębszą refleksją

+ wykorzystanie znanych medialnie wydarzeń

+ nutka sympatii do nieogarniętych bohaterów

+ dobry dobór aktorski

+ żwawe tempo narracji


Minusy:

- koszmarnie głupi zwiastun

- przerysowana postać księdza

- chaos w prowadzeniu wątków

- nie trafia w oczekiwania widzów


Zwiastun (koszmarnie głupi):

produkcja: Polska

rok: 2022

gatunek: komedia

premiera: 2 września 2022

dystrybucja: Kino Świat


· reżyseria: Piotr Kumik

· scenariusz: Jakub Rużyłło, Łukasz Sychowicz

· obsada: Magdalena Maścianica, Maciej Musiałowski, Borys Szyc, Antoni Królikowski, Cezary Pazura, Piotr Cyrwus, Mateusz Król, Karol Bernacki

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page