„Havel” – trzy kroki do prezydentury (ocena 7/10)


Czechom udało się stworzyć filmową biografię godną charyzmy symbolu obalenia systemu komunistycznego.

W 1968 roku scenarzysta sztuk teatralnych gorąco popiera reformy nowego sekretarza czeskiej partii. W 1977 roku Havel jako współtwórca słynnej deklaracji „Karta 1977” trafia do więzienia. W 1989 roku upadek komunizmu w całym bloku socjalistycznym otwiera drogę do prezydentury.

Trafny wybór trzech kluczowych dla samego Havla, ale również historii walki Czechów z komuną to źródło sukcesu tego filmu. Sam bohater ukazany jest obiektywnie, jako zwykły człowiek, w zasadzie szary obywatel, nie wolny od wątpliwości, wahań, a nawet grzeszków. Twórcy nie boją się ukazać niewierności małżeńskiej, czy też wątpliwej postawy w niektórych sytuacjach. Jednak to nie umniejsza postawy czeskiego bohatera – nawet osoby które nie były świadkami tych wydarzeń w trakcie oglądania filmu przyjmą słuszność desygnowania Havla na tak zaszczytny urząd.

Dla polskiego widza irytujące może być pominięcie wpływu wydarzeń w naszym kraju na przemiany w Czechach. Z drugiej strony Polakom nie udało się zrobić tak udanego filmu o naszym bohaterze walki z komuną. Może także z powodu tak wielkich różnic w klasie Havla i Wałęsy jako ludzi. W tym filmie Havel jest przede wszystkim człowiekiem, a dopiero w drugiej kolejności opozycjonistą, czy politykiem.

Film jest poprawnie zrealizowany, zadbano o wierność oddania czasów epoki: charakteryzacja, kostiumy, scenografię. Bardziej pasuje co prawda do telewizji, albo jako serial. Ale wyróżnia się znakomitym aktorstwem. Dzięki temu pretensjonalny finał jest wzruszający. Dla każdego kto wie jak ważne zwycięstwo odnieśliśmy wszyscy w 1989 roku.

Plusy:

+ wybór kluczowych momentów w historii Czechosłowacji

+ ukazanie bohatera jako człowieka

+ oddanie specyfiki epoki

+ bez wybielania ustroju socjalistycznego

+ wzruszająca sekwencja finałowa

Minusy:

- pominięcie wpływu wydarzeń w Polsce

- telewizyjna realizacja

- konwencja serialowa

Zwiastun:


produkcja: Czechy

rok: 2020

gatunek: biograficzny

festiwale: 36. Warszawski Festiwal Filmowy

· reżyseria: Slávek Horák

· scenariusz: Slávek Horák, Rudolf Suchánek

· zdjęcia: Jan Šťastný

· montaż: Vladimír Barák

· muzyka: Petr Malásek

· obsada: Viktor Dvořák, Aňa Geislerová, Martin Hofmann, Stanislav Majer, Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Jenovéfa Boková, Adrian Jastraban, Pavel Reh, Ján Bavala

Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Twitter Social Icon