„Havel” – trzy kroki do prezydentury (ocena 7/10)
Czechom udało się stworzyć filmową biografię godną charyzmy symbolu obalenia systemu komunistycznego.
W 1968 roku scenarzysta sztuk teatralnych gorąco popiera reformy nowego sekretarza czeskiej partii. W 1977 roku Havel jako współtwórca słynnej deklaracji „Karta 1977” trafia do więzienia. W 1989 roku upadek komunizmu w całym bloku socjalistycznym otwiera drogę do prezydentury.
Trafny wybór trzech kluczowych dla samego Havla, ale również historii walki Czechów z komuną to źródło sukcesu tego filmu. Sam bohater ukazany jest obiektywnie, jako zwykły człowiek, w zasadzie szary obywatel, nie wolny od wątpliwości, wahań, a nawet grzeszków. Twórcy nie boją się ukazać niewierności małżeńskiej, czy też wątpliwej postawy w niektórych sytuacjach. Jednak to nie umniejsza postawy czeskiego bohatera – nawet osoby które nie były świadkami tych wydarzeń w trakcie oglądania filmu przyjmą słuszność desygnowania Havla na tak zaszczytny urząd.
Dla polskiego widza irytujące może być pominięcie wpływu wydarzeń w naszym kraju na przemiany w Czechach. Z drugiej strony Polakom nie udało się zrobić tak udanego filmu o naszym bohaterze walki z komuną. Może także z powodu tak wielkich różnic w klasie Havla i Wałęsy jako ludzi. W tym filmie Havel jest przede wszystkim człowiekiem, a dopiero w drugiej kolejności opozycjonistą, czy politykiem.
Film jest poprawnie zrealizowany, zadbano o wierność oddania czasów epoki: charakteryzacja, kostiumy, scenografię. Bardziej pasuje co prawda do telewizji, albo jako serial. Ale wyróżnia się znakomitym aktorstwem. Dzięki temu pretensjonalny finał jest wzruszający. Dla każdego kto wie jak ważne zwycięstwo odnieśliśmy wszyscy w 1989 roku.
Plusy:
+ wybór kluczowych momentów w historii Czechosłowacji
+ ukazanie bohatera jako człowieka
+ oddanie specyfiki epoki
+ bez wybielania ustroju socjalistycznego
+ wzruszająca sekwencja finałowa
Minusy:
- pominięcie wpływu wydarzeń w Polsce
- telewizyjna realizacja
- konwencja serialowa
Zwiastun:
produkcja: Czechy
rok: 2020
gatunek: biograficzny
festiwale: 36. Warszawski Festiwal Filmowy
· reżyseria: Slávek Horák
· scenariusz: Slávek Horák, Rudolf Suchánek
· zdjęcia: Jan Šťastný
· montaż: Vladimír Barák
· muzyka: Petr Malásek
· obsada: Viktor Dvořák, Aňa Geislerová, Martin Hofmann, Stanislav Majer, Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Jenovéfa Boková, Adrian Jastraban, Pavel Reh, Ján Bavala
Comments