„Freaks” – supermoce (ocena 6/10)


Niszowy, kameralny film. A o superbohaterach.

Wendy pracująca jako pomoc w barze z kiełbaskami ledwo wiąże koniec z końcem. Grozi jej eksmisja. Potencjał uwalnia przypadkowe spotkanie bezdomnego szukającego jedzenia w śmietniku za barem.

Rozpoczyna się niewinnie. Bohaterka nie ma łatwego życia. Co prawda wspomnienia z dzieciństwa wskazują na wyjątkowe umiejętności, ale proces leczenia tabletkami to ogranicza. Jednak w kontekście trudnej sytuacji finansowej, braku zgody grubej szefowej na awans, czy też bezsilność męża (nie wiadomo czemu nie weźmie się do pracy) decyduje się za namową nieznajomo odstawić niebieskie tabletki. No i się zaczyna.


Co prawda film z klimatu dramatu społecznego przechodzi bardzo szybko w fantasy z elementami mordobicia, nie traci klimatu. Z jednej strony to zasługa wyrazistości bohaterów, a z drugiej ograniczonych możliwości budżetowych. Ogląda się z przyjemnością, chociaż końcówka przekombinowana, a telewizyjny format mało zachęcający.


Plusy:

+ kameralne

+ wyraziste

+ prosta fabuła

+ poprawne aktorstwo

+ dostosowane dla młodego widza


Minusy:

- niskobudżetowe

- telewizyjna realizacja

- słabe efekty specjalne

- mało przekonujący finał

- dystrybucja netflixowa


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Freaks: You're One of Us

produkcja: Niemcy

rok: 2020

gatunek: fantasy


· reżyseria: Felix Binder

· scenariusz: Marc O. Seng

· zdjęcia: Jana Lämmerer

· obsada: Cornelia Gröschel, Tim Oliver Schultz, Wotan Wilke Möhring, Nina Kunzendorf, Frederick Linkemann, Ralph, Herforth, Finnlay Berger, Thelma Buabeng, Gisa Flake

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon