top of page

„Swingersi” – nie tylko seks (ocena 6/10)


Polska komedia łotewskiego reżysera, mające też swój całkiem poważny podtekst.

Małżeńska namiętność pomiędzy Dorotą (Ilona Ostrowska) i Andrzejem (Krzysztof Czeczot) wygasła. Bardziej zajmujące są przyziemne sprawy (przymocowanie wieszaka), lub własne hobby (gry komputerowe). Starania Doroty skutkują nawiązaniem kontaktu z Iwoną (Joanna Liszowska) i Fabianiem (Michał Koterski), którzy wykorzystują swoją atrakcyjność seksualną w mediach społecznościowych. Tymczasem półnaga Sylwia (Barbara Kurdej-Szatan) ucieka na balkon, z którego ratuje ją Bartek (Antoni Królikowski).

Łotewski reżyser stylizuje ten film, już poprzez plakat, zwiastun i promocję, a na samych żartach wplatanych do dialogów kończąc - na głupawe komedię. Takie nastawienie jednak jest nie do końca pełne, bo wybrzmiewają prawdziwe problemy dotykające związków miłosnych na różnych etapach. Niestety twórcy nie mieli zbyt wiele pomysłów na rozwinięcie tematu. Nawet jednak warstwa komediowa jest całkiem przyzwoita, momentami nawet śmieszna. Razi tylko zupełnie nie pasujący do całości wątek trzeciej pary, w dodatku homoseksualny.


Ogólnie, stosunkowo zaskakująco, film ogląda się z przyjemnością. Duża w tym zasługa aktorów, którzy odnaleźli w tym scenariuszu swoje miejsce. Jest wiele śmiesznych tekstów, ale też uważniejszy widz dostrzeże aluzje do własnych problemów i doświadczeń w związkach. Czasami nie warto ulec stereotypowych wyobrażeniom o głupiej polskiej komedii.


Zalety:

+ wyraziste postacie

+ kameralność

+ poważny podtekst

+ zwarta forma

+ kilka zabawnych tekstów

+ całkiem nieźle aktorsko


Wady:

- udawanie głupiej komedii

- wątek homoseksualny

- brak pomysłów na rozwinięcie

- naciągany zwrot akcji

- nieprzekonujący finał


Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2020

data premiery: 28 lutego 2020

gatunek: komedia


  • reżyseria i scenariusz: Andrejs Ēķis

  • obsada: Ilona Ostrowska, Joanna Liszowska, Barbara Kurdej-Szatan, Michał Koterski, Krzysztof Czeczot, Antoni Królikowski, Tomasz Oświeciński

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page