Nietykalny – Harvey Weinstein (ocena 6/10)
![](https://static.wixstatic.com/media/cfad83_b7428400c4f04a20ac983c03e2f7a0a8~mv2.jpg/v1/fill/w_900,h_552,al_c,q_85,enc_auto/cfad83_b7428400c4f04a20ac983c03e2f7a0a8~mv2.jpg)
Wartościowy dokument dotykający kontrowersyjnej afery, starający się podejść obiektywnie.
Najsłynniejszy amerykański producent filmowy Harvey Weinstein został w 2017 roku oskarżony o molestowanie seksualne kobiet, z którymi współpracował. Wybuchł największy skandal w historii Hollywood.
Film cofa się do początków kariery Weinsteina, jego sukcesów, stylu pracy, osiągania celów. Mimo przesłania dokumentu, który opiera się na krzywdzie jaką czynił, udało się również ukazać pozytywną rolę pracy tego człowieka. To uwiarygadnia cały dokument i jeszcze bardziej wzmacnia skandaliczne sprawy, które wyszły na jaw po ujawnieniu zeznań kobiet molestowanych seksualnie.
Warstwa realizacyjna opiera się na tak ogranym w kinie dokumentalnym motywie jak gadające głowy. Jednak niektóre wypowiedzi, szczególnie pokrzywdzonych kobiet są bardzo mocne - pomimo wrażenia gadaniny trzymają napięcie. Pomaga również niezły montaż oraz subtelna muzyka w tle. Więcej mogło być fragmentów filmów, które zyskały sławę w dużej mierze dzięki wysyłkowi Weinsteina. Był on fachowcem od Oscarów, niektóre produkcja jak „Angielski pacjent”, czy słabiutki „Zakochany Szekspir” - w dużej mierze dzięki zabiegom marketingowym bohatera filmu zyskały taką sławę. Tymczasem jest tylko najlepsza scena z „Pulp Fiction” (brawa za trafny wybór) oraz dłuższy fragment „Wonder Woman” – pasujący do kontekstu w filmie. Wydaje się że można było częściej zobrazować karierę Weinsteina fragmentami filmów, które wypromował.
„Nietykalny” nie zyskał w Polsce odpowiedniej dystrybucji. Zaledwie pojedyncze seanse, wszystkiego dwa tygodnie wyświetlania. Niestety – słaby i mało ekspansywny polski dystrybutor: Akson Dystrybucja. To dziwne w czasach popularności filmów dokumentalnych oraz jakże medialnego tematu. Akcja #MeToo objęła przecież cały świat.
Plusy:
obiektywne podejście
kompleksowe ukazanie życia Weinsteina
mocne wypowiedzi pokrzywdzonych kobiet
poprawny montaż, subtelna muzyka w tle
wybór sceny z Pulp Fiction
Minusy:
gadające głowy
brak podpisów w trakcie wypowiedzi
nieliczne fragmenty wypowiedzi
ograniczona i krótka dystrybucja kinowa
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Untouchable
polska premiera: 23 kwietnia 2019
dystrybucja: Akson Dystrybucja
produkcja: USA
rok: 2019
gatunek: dokument
reżyseria: Ursula Macfarlane
zdjęcia: Patrick Smith, Neil Harvey, Amza Moglan
muzyka: Anne Niktin
montaż: Andy Worboys
obsada: Harvey Weinstein, Rosanna Arquette