top of page

Niebieskie Chachary – Ruch, Ruch CHA-Ka-eS (ocena 9/10)


Ruch Chorzów na wielkim ekranie – ponad kibicowskimi animozjami.

Reżyser dokumentu w latach młodości, jak każdy chłopiec z jego okolicy, kibicował chorzowskiemu Ruchowi. Po latach przerwy wraca na stadion przy ulicy Cichej zafascynowany ruchem kibicowskim. Udaje mu się pozyskać zaufanie najważniejszych grup kibicowskich i przez dziesięć lat zbiera materiały do filmu. Nie brakowało w trakcie realizacji problemów: osobistych reżysera, a także obiektywnych (akcja policyjna przeciwko zorganizowanej grupie chuliganów Ruchu). Finalnie powstał znakomity film dokumentalny ukazujące niezwykle szerokie spektrum życia kibicowskiego. Co prawda dotyczy ono jednego klubu, ale każdy aktywny kibic dostrzeże w nim swoje własne przeżycia.

Film ukazuje codzienność najwierniejszych kibiców, dla których klub jest najważniejszy, jak to mówi jeden z kibiców do swojej sympatii: „na pierwszym miejscu jest Ruch, na drugim Ruch, na trzecim Ruch, a na końcu Ty”. Udało się w filmie ukazać trud wykonywania opraw, specyfikę meczów wyjazdowych, przyjacielską wyprawę do hiszpańskich przyjaciół z Madrytu, ale także ciemniejszy – nawet przestępczy aspekt działalności zorganizowanych grup kibicowskich. Nie brakuje fragmentów komicznych, także smutnych i typowo życiowych. Znakomicie oddany jest klimat meczów: głośne śpiewy, efektowne oprawy przygotowywane przez grupy ultras, zmienne losy sportowe (kilka lat temu Ruch walczył o kolejne mistrzostwo, żeby w ostatnim roku kręcenia filmu spaść z Ekstraklasy).


Niebieskie chachary” to także znakomite dzieło pod względem artystycznym. Film ma znakomite tempo, idealnie dopasowano sceny, umiejętnie rozłożone akcenty, perfekcyjnie dobrano materiały kręcone przez 10 lat. Nawet osoby nie zainteresowane klimatami kibicowskimi odbierają film z wypiekami na twarzy. To także zasługa doskonałego montażu i ciekawych ujęć operatorskich. Prawdziwy majstersztyk sztuki tworzenia filmów dokumentalnych – nie mam tutaj ani jednej zbędnej sceny, czy nużącej minuty.


Jedyny minus? To jednak film o … Ruchu Chorzów, jakby był o Hutniku Kraków, albo przynajmniej Stomilu Olsztyn – byłby perfekcyjny.


Zwiastun:

Produkcja: Polska

Rok: 2018

Gatunek: dokument

Pokazy: Warszawski Festiwal Filmowy


  • reżyseria: Cezary Grzesiuk

  • scenariusz: Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński, Piotr Nosal

  • montaż: Cezary Grzesiuk, Cezary Grzesiuk Jr.

  • zdjęcia: Paweł Labe, Cezary Grzesiuk, Tomasz Szołtys, Jan Mamoń

  • muzyka: Rafał Rozmus, Tomasz „Dono” Donocik

  • dźwięk: Jacek Hamela, Katarzyna Dzida Hamela, Piotr Knop

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page