top of page

Heavy Trip - metal z Finlandii (ocena 8/10)


Filmowy rarytas dla fanów ostrych brzmień i dla amatorów szalonych komedii.

Nie jest łatwo grać ostry metal gdzieś na zabitej dechami wsi w Finlandii. Mieszkańcy wyzywają długowłosych od homoseksualistów, rodzice gonią do uczciwej pracy, a na topie jest miejscowy kobieciarz grający dużo łagodniejszą muzykę. Bo od tej granej przez bohaterów filmu to nawet hodowane przez ojca renifery same chcą się pozabijać.

Kapela jednak znajduje inspiracje z najmniej spodziewanej strony, a kupiec krwi reniferów może pomóc w rozpoczęciu prawdziwej kariery. Bo kapela nie ma na końcu jeszcze żadnego koncertu, nawet nie ma jeszcze nazwy.

Atutem fińskiej komedii są bardzo wyraziści bohaterowie. Każdy z członków kapeli ma swoją osobowość i zdolności np. basista co zna wszystkie motywy muzyczne, a bębniarz raz na jakiś czas traci przytomność (także w trakcie grania). Ciekawe postacie są również na drugim planie: ładna kwiaciarka, jej ojciec policjant, czy też miejscowy podrywacz niewieścich serc. A już prawdziwym, chociaż trzecioplanowym, majstersztykiem jest obsada norweskiego posterunku granicznego.


Scenarzyści mają wprost szalone pomysły. No bo kto wymyśliłby, żeby zdjęcie kapeli robić za pomocą … fotoradaru. Co prawda jest też kilka mniej smacznych żartów, ale one raczej giną w tej szalonej kopalni pomysłów komediowych.


Największym atutem „Heavy Trip” jest jednak muzyka. Fani mocnych brzmień będą z pewnością usatysfakcjonowani.


Film zasłużenie wygrał głosowanie 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Można więc liczyć na dystrybucję kinową.

Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Hevi reissu

Produkcja: Finlandia

Rok:2018

Gatunek: komedia

  • reżyseria: Juuso Laatio

  • scenariusz: Juuso Laatio, Jukka Vidgren, Aleksi Puranen, Jari Olavi Rantala

  • obsada: Johannes Holopainen, Minka Kuustonen, Max Ovaska, Antti Heikkinen, Samuli Jaskio, Chike Ohanwe, Ville Tiihonen

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page