top of page

Jeszcze nie koniec – po rozwodzie (ocena 5/10)


Pierwsza scena tego filmu w pełni szkicuje sytuacje – małżeństwo po rozwodzie walczy o opiekę na dzieckiem. Antypatyczny, gruby gość, z oczywiście nieposzlakowaną opinią (ale lubi polowanie, co już znając zamiłowania poprzedniego Prezydenta Polski zapala czerwoną lampkę) walczy o możliwość kontaktu z pełnoletnią córką i kilkunastoletnim synkiem. Żona wskazuje oświadczenie dziecka, które nie chce przebywać z ojcem, zabiegając o niedopuszczenie byłego męża do dzieci. Jakkolwiek wielokrotnie ojciec jest w takich sytuacjach pokrzywdzony, tak tym razem cały film z emocjonującym zakończeniem dowodzi racji matki.


Jest to ciężkie, toporne, męczące kino, które nadrabia jedynie finałową, dynamiczną sceną. Typowy zabieg, aby w stylizowanych na naturalne scenach naprowadzić widza na prawdziwe motywacje wymaga dużej dozy cierpliwości. Typowe kino, w którym budowanie napięcia zastępuje normalną fabułę. Oglądanie takich produkcji jest równie męczące, co perypetie samych bohaterów. Tylko, czy po to chodzimy do kina?


Całkiem przyzwoicie jest aktorsko, widać tutaj znaczny potencjał. Jak zwykle rola dziecięca (Thomas Gioria) przykuwa uwagę, ale także aktorzy odtwarzający rodziców (Lea Drucker i Denis Menochet) co bardzo wiarygodni. I to nie tylko w finałowej scenie. To jakiś mały atut w trakcie wydłużających się sekwencji.


Taki film mógłby w realistyczny sposób pokazywać problem przemocy w rodzinie i gehenny także po rozwodzie (czego symbolem jest tytuł). Ale warunkiem jest atrakcyjność dla przeciętnego widza. A francuski reżyser Xavier Legrand stworzył film, który może się podobać jedynie na snobistycznych festiwalach filmowych typu Wenecja, San Sebastian. Do szerokiej publiczności nie ma szans się przebić. W Polsce wyświetlany nie tylko w kinach studyjnych, mimo dodatkowej plakatowej promocji nie wzbudza żadnego zainteresowanie. Dowód – seans w kinie Praha o godz. 16.30 – widzów sztuk jedna (moja skromna osoba). Jak już ktoś chce obejrzeć ciekawą produkcję o kłopotach rodzinnych to nominowana „Niemiłość” bije francuską pozycję na głowę.


Zwiastun:

Polska premiera: 21 lutego 2018

Produkcja: Francja

Rok: 2017

Gatunek: dramat


  • Reżyseria i scenariusz: Xavier Legrand

  • Obsada: Lea Drucker, Denis Menochet, Thomas Gioria

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page