top of page

"Mr. Gaga" - Ohad Naharin (ocena 6/10)


Już pierwsza scena wbija, dosłownie, w podłogę. Tancerka ćwiczy upadek spowodowany utratą przytomności - pouczana i strofowana przez reżysera.


Mr Gaga to biografia wybitnego izraelskiego tancerza, choreografa i reżysera. Ale siłą tego obrazu nie jest opowieść o jego życiu, a fragmenty prób, występów i pokazów. Nie jestem fachowcem od tańca współczesnego, ale chadzam na Scenę Tańca Studio TUTAJ więc coś wiem, i to co jest w filmie to absolutne mistrzostwo świata.


W filmie też jest ważny epizod w kontekście ostatnich dyskusji w Polsce co do wolności kultury. Okazuje się, że w Izraelu też był skandal i żądania polityków co do ubioru tancerzy.


Opis dystrybutora:

„Mr. Gaga” to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu „Piny” (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. To film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami.

„Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia. Ohad Naharin.


Zwiastun:

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page