top of page

"Captain Fantastic" - antysystemowość (ocena 9/10)


Nie można napisać o tym filmie, że jest "interesujący" - bo takie określenie jest uznawane za zbyt powierzchowne i nic nie mówiące. Dziewczyna czytająca Lolitę (to małe piwo w porównaniu do innych rzeczy) jest strofowana za taką ocenę książki i żeby dalej czytać - tematyka nie stoi tutaj na przeszkodzie - musi w inny sposób określić wrażenia z lektury.


"Captain Fantastic" to film niezwykły, pozwalający spojrzeć na wiele zagadnień z zupełnie innej strony. Ale zapewne trudny do strawienia przy współczesnych zaszufladkowaniu religijnych, wychowawczym, kulturowym. Pewnie dlatego nie osiągnie wielkiego sukcesu, a szkoda bo również realizacja (aktorstwo, muzyka, scenariusz) są znakomite.


Sześcioro dzieci jest wychowywanych przez ojca gdzieś w oddali od cywilizacji. Dzieci, które czytają "Braci Karamazow", znają się na medycynie, polityce, religii, filozofii. Ojciec urządza im polowania i bardzo rygorystyczne treningi fizyczne. Nie wiadomo początkowo natomiast co się stało z matką.


Szybko przyjdzie się tej - jak to określił Jerzman "nieamerykańskiej" rodzinie - zmierzyć z rzeczywistością. Początkowo faktycznie styl ich wychowania wydaje się górować nad otyłym społeczeństwem, czego wyrazem jest scena z testu wiedzy o karcie praw. Ale powoli pojawia się również druga strona medalu: ktoś chce studiować, ktoś poznał uroki płci żeńskiej, ktoś ma wypadek ... Konfrontacja antystemowego wychowania z tradycyjnym będzie mocna, ale nie zdradzajmy szczegółów - bo to film który trzeba koniecznie obejrzeć - najlepiej w kinie. Tam najlepiej wybrzmi znakomita muzyka, która podnosi jakość tego filmu co najmniej o jedno piętro.


Jest w tym znakomite aktorstwo. To że Viggo Mortensen nie dostał Oscara jest kolejną tegoroczną kompromitacją Akademii. Fantastycznie grają również dzieciaki, mi najbardziej podobała się rezolutną, lewicowa i antyreligijna Zaja.


Film, który pozostaje w głowie długo. Jakbym tak był wychowany - to poziom tej recenzji byłby niebotycznie wyższy ...

Szacunek jeszcze dla polskiego dystrybutora, ze nie spolszczył tytułu.


Zwiastun:Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page