top of page

"Zatrzymać" - nastoletni rodzice (ocena 4/10)


Mélanie i Maxime to para nastolatków. Ona skryta w sobie, nie zawsze mówi partnerowi co czuje. On bardziej przebojowy, w końcu chce zostać profesjonalnym piłkarzem - w dodatku bramkarzem, gdzie tym bardziej potrzebny jest twardy charakter. Czasy mamy takie, że nikogo już nie dziwi uprawianie seksu przez piętnasto-, szesnastolatków. Aktywność seksualna nie oznacza jednak dojrzałości i automatycznego wejścia w obowiązki dorosłych. A takie wyzwanie przed parą bohaterów szybko powstanie.

Sam scenariusz jest materiałem na dobry film. Niestety materiałem zmarnowanym. Z kilku powodów.

  • Głównym, to maniera kina określanego jako "ambitne". Reżyser Guillaume Senez popada w skłonność opowiadania historii długimi scenami, nieśpieszną narracją, operowaniem obrazem zamiast słowem. To duży błąd, bo akurat sceny wypełnione rozmową są ciekawe i dużo lepsze. Ale skłonność żeby zmuszać widza do obserwowania przez kilka minut na bliskim zbliżeniu twarzy bohatera, tylko po to żeby zasugerować iż to ujęcie wyjaśnia motywy jego dalszego postępowania, jest silniejsze.

  • Druga wada to brak myśli przewodniej. Film skupia się momentami na wątkach pobocznych, a najważniejsze wydarzenia pomija. Zaszwankował zarówno montaż, jak i dobór scen. Momentami film bardziej skupia się na karierze piłkarskiej Maxime, podczas gdy na zdrowy rozsądek to problemy Mélanie powinny zostać uwypuklone. Nie ma w tym filmie też jednoznacznego prowadzenia głównych bohaterów. Momentami są oni jednoznacznie przedstawiani jako niedojrzali, ale kilka scen później wydaje nam się że powoli zaczynają dźwigać wyzwanie jakie ich dopadło.

Jest niestety wiele scen wręcz absurdalnych, chociażby chowanie telefonu komórkowego w skarpecie przez potencjalnego bramkarza podczas testów.


Ostatni feler tego filmu to dobór aktorów. Są oni zupełnie nijacy, niewyraziści, już nie mówiąc o tym że nie wzbudzają żadnej sympatii widza. Generalnie to nie wiadomo, czy specjalnie pokazano ich takich, czy reżyser chciał zasugerować że ponoszą karę za swoją nieodpowiedzialność, czy też tak postrzega młode pokolenie (jako nijakie, nudne i nie pozbierane życiowo).


"Zatrzymaj" wszedłdo polskiej dystrybucji w okresie, gdy znowu rozgorzała dyskusja odnośnie rozwiązań prawnych w zakresie przerywania ciąży. W kraju bohaterów filmu Seneza istnieje bardzo liberalna ustawa. Opowiedziana historia może być wtłaczana w nieskończoną argumentację przeciwników i zwolenników przeciwstawnych zmian w prawodawstwie. Byłaby to niesprawiedliwe podejście do tej produkcji, bo tak naprawdę nie opowiada on o aborcji, mimo że jej kwestia jest głównym tematem przynajmniej pierwszej połowy. Jednakże to film bardziej o niedojrzałości młodych ludzi i trudności jakie mogą ich spotkać w efekcie nieodpowiedzialnego seksu.

FILMWEB: " W Belgii, jednym z krajów podchodzących do tego zagadnienia dużo mniej restrykcyjnie od Polski, sytuacja budzi dużo więcej wątpliwości".

Wyborcza: "Czy w tej grze emocji i praktycznych kalkulacji uda się „zatrzymać” dziecko?".

Telemagazyn: "Główni bohaterowie, przez swoją lekkomyślność, są szalenie irytujący, chociaż nie można tego uznać za wadę".Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page