top of page

„Vermeer. Blisko mistrza”: malarstwo (oceny: 5/10 – za obrazy)


O holenderskim mistrzu malarstwa.

Przed planowaną wystawą dzieł holenderskiego malarza Johannesa Vermeera obrazy są zdejmowane, analizowane i przeglądane.

Holenderski malarz z XVII wieku znalazł się w zainteresowaniu dokumentalistów. Ta produkcja skupia się na analizie jego malarstwa, ale także wątpliwościach czy wszystkie zgromadzone dzieła są jego autorstwa. Niestety nie jest to tak wnikliwy film, jak obecny równolegle w dystrybucji „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”.


Stanowi więc lekturę obowiązkową tylko dla znawców malarstwa. Inni wystarczy że obejrzą ten lepszy film. Co ciekawe opowiadającym o wystawie, do której przygotowania stanowią kanwę tego dokumentu. Nie sposób odnieść wrażenie, że to jedynie taka przystawka.


Nie zmienia to faktu, że malarstwo Holendra to prawdziwe arcydzieła. Jego dbałość o szczegóły: cienie, kolory, kadrowanie, dodawanie istotnych elementów (np. czerwone drzwi) w pełni uzasadniają współczesne zainteresowanie, po części także szalone ceny jego dzieł (nawet cen na wystawę). A umierał w biedzie ….


Zalety:

+ analiza obrazów

+ informacje o malarzu

+ dużo wypowiedzi


Wady:

- brak spójnego przekazu

- głównie dla amatorów malarstwa

- monotonna narracja


tytuł oryginalny: Dicht bij Vermeer

produkcja: Holandia

rok: 2023

gatunek: dokument malarski

premiera: 5 maja 2023

dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty


  • reżyseria: Suzanne Raes


obejrzane w sobotę 26 sierpnia 2023 roku, o godz. 13:30., w kinie Muranów

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page