top of page

Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA. M. McNamara


Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA
Obsesja zbrodni

Efekt prywatnego śledztwa blogerki tropiącego seryjnego mordercę sprzed 40 lat.

Michelle McNamara w dzieciństwie miała styczność z niewyjaśnioną zbrodnią. To wywołało jej zainteresowanie tematem odkrywaniem prawdy o zbrodniach z przyszłości. Nowoczesne metody badania DNA oraz możliwości Internetu otwierają nowe możliwości, także przed amatorami, którzy często mają większą motywację do wyjaśniania spraw kryminalnych z przeszłości. McNamara poświęciła się tropieniu nie ujętego przestępcy: gwałciciela i mordercy z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku operującego w okolicach Sacramento. Okazuje się, że było on jednym z najokrutniejszych i najskuteczniejszych przestępców, a wszelkie ślady do jego ujęcia nigdy nikogo nie zaprowadziły do wymierzenia sprawiedliwości.
Książka zawiera zarówno rekonstrukcje morderstw i śledztw z przeszłości, jak i współczesne działania autorki, a także wiele je prywatnych przemyśleń i osobistych przeżyć.

Trochę zbyt obszerna książka jest niezwykle ciekawym, dla wielu pewnie odkrywczym zbiorem informacji o mało znanej serii morderstw. Niestety problem w tym, że McNamara nie zdążyła wydać tej książki, bowiem w niewyjaśnionych (o czym niestety książka nie wspomina) okolicznościach zmarła. Trud zebrania materiałów i skonstruowania książki podjęli jej przyjaciele. Zmienia to trochę optykę, może powoduje zbyt wiele osobistych tematów, nie związanych ze śledztwem, które powodują brak spójności i niepotrzebne odbieganie od głównego wątku. Najlepiej w całej książce wypadają rozdziały w całości napisane przez Michelle. Jednak kompozycja ułożenia poszczególnych rozdziałów powoduje niespójność, a wiele wątków jest zbytecznych.


Seria zbrodni dokonywanych przez przestępcę, któremu nadano przydomek Golden State Killer jest przerażająca. Jednak ówczesne metody śledcze, brak centralnych baz danych, wymiany informacji pomiędzy śledczymi nie pozwoliły ich powiązać. W efekcie wizja kolejnych zbrodni paraliżowała do tej pory spokojne amerykańskie miasteczka.


McNamara wykonała tytaniczną pracę, aby po tak wielu latach odkryć prawdę. Jej wysiłek to jedno, a wartość literacka książki to drugie. Wydaje się, że jednak została ona wydana trochę pośpiesznie i nie do końca odpowiada wizji autorki. Na pewno opisy samych zbrodni są dokładne, a pasja McNamara przedstawiona rzetelnie. Jednak czytając można się pogubić i co rusz trzeba kartkować poprzednie strony, żeby przypomnieć ważne szczegóły. Pod względem kompozycji historii wiele tutaj pozostawia do życzenia. Aczkolwiek jest to materiał, który powinien posłużyć za bazę do ciekawego filmu, w końcu temat seryjnych zbrodni, w dodatku nie wyjaśnionych - jest bardzo wdzięczny właśnie dla produkcji kinowych.


Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page