„Nigdy, rzadko, czasami, zawsze” – aborcja (ocena 6/10)


Prawo do aborcji to nie wolność wyboru wymuszana wulgarnymi hasłami, ale indywidualna tragedia kobiety z realnymi konsekwencjami.

Niezbyt lubiana w liceum dziewczyna, pracująca na kasie w supermarkecie, dowiaduje się o niechcianej ciąży. W stanie Pensylwania aborcja jest zakazana, stąd dziewczyna z pomocą przyjaciółki szuka pomocy daleko od miejsca zamieszkania.

To kameralny, kobiecy, osobisty film. Jednak jak mało który dotyka istoty problemu, tak spłaszczanego głośnymi protestami skrajnych rozwiązań odnośnie dopuszczalności aborcji. Tymczasem każdy przypadek to osobisty dramat kobiety, dla której prawo wyboru równie dobrze może być przekleństwem i psychicznym ciężarem do końca życia.


Początkowo główna bohaterka jest nijaka, a nawet irytująca. Z czasem jednak dostrzega się w niej wewnętrzną tragedią. Film oparty jest na niedopowiedzeniu, które odkrywane jest dopiero w najlepszej scenie filmu, z której pochodzi dość specyficzny tytuł. Finalnie oszczędne aktorstwo głównej roli staje się atutem.


Reżyserka umiejętnie rozgrywa emocje odbiorców. Dość powiedzieć, że bardziej drastycznie wygląda zabieg przebicia kolczyka niż sterylnego zabiegu aborcji.


Może jedynie irytować jednostronność podejścia. To film z punktu widzenia kobiet, mężczyźni są zdecydowanie tutaj czarnym bohaterem. Jednak w wielu indywidualnych przypadkach właśnie tak jest i kobiety pozostawione są same sobie.


Nie da się uniknąć, szczególnie w okresie sporu aborcyjnego w Polsce, wykorzystywania tej produkcji do krzykliwych tez i żądań pro- i antyaborcyjnych. Może więc lepiej, że film ze względu na pandemię raczej nie wejdzie do polskich kin i można go spokojnie, samotnie, obejrzeć w domowym zaciszu.


Plusy:

+ trafny obraz dramatycznej rozterki młodej dziewczyny

+ dialogi

+ kameralne

+ kobiece

+ świetna scena wywiadu

+ przekonująca młoda aktorka


Minusy:

- niedopowiedziane

- jednostronne

- zbyt wyciszone dla szerszej widowni

- wykorzystywane w sporze aborcyjnym

- oszczędne środki wyrazu

- trudne w odbiorze sceny


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Never, Rarely, Sometimes, Always

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

gatunek: dramat

festiwale: Berlinale, Nowe Horyzonty


· reżyseria, scenariusz: Eliza Hittman

· obsada: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin, Ryan Eggold, Sharon Van Etten

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon