„Interior” – zamotane (ocena 5/10)


Spojrzenie na współczesną Polskę w formie i konwencji zrozumiałej chyba tylko dla reżysera.

Maciek (Piotr Żurawski) – pracownik fizyczny w specyficzny sposób wymusza na swoim szefie wypłatę należnego wynagrodzenia. Magda (Magdalena Popławska) odpowiedzialna za przygotowanie miejskiej imprezy plenerowej poświęca pracy nawet chorą córeczkę.

Reżyser prowadzi historię swoich bohaterów jedna po drugiej. W zasadzie w pierwszej połowie jest to film o chłopaku (poza pierwszą sceną), a później jakby fabuła się urywa i pojawia się bohaterka. Ten drugi wątek jest poprowadzony lepiej ponieważ ociera się o rozważania odnośnie uzależnienia od pracy, wykorzystywania pracowników, braku poszanowania prywatności. Możliwe, że całej wizji brakuje jedynie zrozumiałej konkluzji, albo lepszego połączenia dwóch linii narracyjnych. To nie przekonuje w finale, przez co całość wydaje się pretensjonalna i niezrozumiała.

Wizja reżyserska, o ile taka jest, podkreślona zostaje misternie budowanym klimatem: nieostrymi ujęciami, montażem oraz scenografią i kostiumami. Nie rekompensuje to jednak ogólnego zagubienia, jakie czuje widz podczas oglądania. Negatywny odbiór filmu na festiwalu w Gdyni nie dał szansy na szersza dystrybucję, a wprowadzenie do kin studyjnych po roku od premiery, jeszcze w okresie popandemicznym, to musztarda po obiedzie.

Najbardziej w tym wszystkim szkoda wyrazistych ról aktorskich. Zarówno Piotr Żurawski, jak i Magdalena Popławska, szczególnie Popławska - wiele próbują wyciągnąć ze scenariusza tworząc ciekawe kreacje. Niestety nie zostaną one docenione, bo całość cierpi na reżysersko-scenariuszową ułomność. Już sam mało zrozumiały w kontekście fabuły - tytuł świadczy o oderwaniu reżysera od potrzeb widzów.

Plusy:

+ klimat

+ montaż

+ role Popławskiej i Żurawskiego

+ społeczno-korporacyjne tło

Minusy:

- reżyseria

- brak konkluzji i połączenia historii

- pretensjonalny tytuł

- kiepskie opinie po festiwalu w Gdyni

- niszowa dystrybucja

Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2019

polska premiera: 18 września 2020

dystrybucja: Mówi Serwis

gatunek: dokument

· reżyseria, scenariusz: Marek Lechki

· zdjęcia: Paweł Flis

· obsada: Magdalena Popławska, Piotr Żurawski, Helena Norowicz, Ilona Ostrowska, Lech Mackiewicz, Ewa Skibińska

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon