top of page

„Camille” – fotograf wojenny (ocena 6/10)


Wojna w afrykańskiej republice z punktu widzenia obiektywu początkującej fotograf. Historia autentyczna i jednocześnie tragiczna.

Camille Lepage rozpoczyna swoja karierę fotograficzną od niezwykle trudnego wojennego tematu. Angażuje się w sprawę próbując zrozumieć zarzewie brutalności. Cieszy się jednak równolegle z faktu, że przy tak medialnej tematyce zdobędzie uznanie wśród wydawców.

Film przedstawia bardzo wyraziście postać bohaterki. Nie unika jednak także trudnych spostrzeżeń. Wielokrotnie fotografowie wojenni przekraczają granice ukazując zbyt okrutne szczegóły. Z drugiej strony może to poruszyć serca opinii publicznej, która akurat o wojnie w RŚA wiedziała niewiele. Twórcy próbują być obiektywni ukazując obie strony konfliktu, a także ich pretensje do bezstronnych obserwatorów, jakim są wojenni fotografowie. W filmie ukazane są również fragmenty pozawojenne (powrót reporterki do rodziny i pracowników biurowych), co ciekawie kontrastuje z afrykańską rzeczywistością.


Film opowiada autentyczną, dobrze znaną w środowisku historię. Jest niezwykle przekonujący, wręcz paradokumentalny. Dobrym pomysłem były chociażby przerywniki w postaci slajdów z ujęć fotograficznych. Dla napięcia jednak można było inaczej skomponować fabułę, unikając retrospektywy wyjaśniającej tragiczny koniec dziennikarki.


Plusy:

+ wyrazista bohaterka

+ paradokumentalna forma

+ obiektywny obraz konfliktu

+ kontrast ze środowiskiem europejskim

+ afrykańskie krajobrazy


Minusy:

- drastyczne sceny

- retrospekcyjna narracja

- spłycona końcówka

- brak szerszego kontekstu historycznego

- narracja wyjaśniająca w postaci opisów


Zwiastun:


produkcja: Francja

rok: 2019

gatunek: dramat

festiwale: Cannes, My French Film Festival 2021


· reżyseria: Boris Lojkine

· scenariusz: Boris Lojkine, Bojina Panayotova

· obsada: Nina Meurisse, Fiacre Bindala, Bruno Todeschini, Grégoire Colin, Augustin Legrand, Michel Zumstein

תגובות


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page