top of page

Przemiana – nastoletnia czarownica (ocena 5/10)


Zbyt trudną drogę do polskich kin miał miał ten młodzieżowy horror z Nowej Zelandii. Ale nie ze względu na kraj pochodzenia, a na brak realizacji ciekawego pomysłu.

Mała miejscowość po trzęsieniu ziemi. Na nastoletnią Laurę spadł obowiązek opieki nad małym braciszkiem. Matka ma inne zajęcia, a ojca nie ma – czy to w wyniku trzęsienia ziemi, czy też innych okoliczności. Dziewczyna ma dziwne wizje wskazujące na zagrożenie życia podopiecznego. Materializuje się ono w postaci nieznajomego i przybitej pieczątki.

To horror, który rozgrywa się w głowie bohaterki. Dodatkowo oparty na kinie młodzieżowym: szkoła, zauroczenie miłosne, a do tego nadprogramowe rodzinne obowiązki. Był to potencjał na niskobudżetowy, ale specyficzny horror, w niespotykanym w tym gatunku młodzieżowym klimacie. Ale twórcy jakby się tego przestraszyli i przez cały film szukali sposobu na rozruszanie historii, która niestety ugrzęzła w mieliźnie jednostajności. Nic gorszego od obojętności widza horroru spotkać nie może.


Scenariusz oparty na bestsellerowej powieści młodzieżowej ciągnie się jak spaghetti. Popularność książki wskazuje, że potencjał był jednak nie udało się go wyciągnąć. Film ten nie przyciąga, ani fanów gatunku, ani zwolenników kina młodzieżowego. Jakoś zazwyczaj tak jest, gdy za reżyserię odpowiadają dwie osoby, jak w tym przypadku. Dużym mankamentem fabuły jest brak genezy. Nie wiemy jak bardzo trzęsienie ziemi dotknęło rodzinę bohaterki, ani co się stało z ojcem. Nawet nie bardzo można się zorientować co porabia matka, że taka odpowiedzialność spoczywa na głównej bohaterce.


Postarano się natomiast w zakresie obsady. Aktorka Erana James, obecna praktycznie cały czas na ekranie. naprawdę się stara i może są nawet momenty gdy jest przekonująca. Charyzmatyczny Timothy Spall jest natomiast zbytnio przerysowany i gra za bardzo mimiką, przez co trudno uwierzyć że może podawać się chociażby za szpitalnego psychologa. Jednak samą swoją twarzą przyciąga uwagę ożywiając momentami wleczący się niemiłosiernie film. Najlepszy aktorsko, jak to często bywa, jest ten najmłodszy - Benji Purchase grający braciszka zdecydowanie przykuwa uwagę, a w jego przypadku głupie wybory usprawiedliwia wiek.


Scenograficzne podjęto próbą odwzorowania klimatu małego miasteczka po wielkiej tragedii trzęsienia ziemi. To słabo współgra zarówno z motywem horrorowym, jak i klimatem młodzieżowym. Można odnieść wrażenie, że bohaterka jako jedyna odczuła skutki tego tragicznego wydarzenia. Cały wiec wysiłek stworzenia obrazu post tragicznego miejsca spełza na zbyt beztroskim zachowaniu szkolnych przyjaciół głównej bohaterki. Kolejny niewykorzystany motyw obniżający ocenę tej produkcji.

Może ten film był jeszcze do uratowania w końcówce, ale przesłodzone przewidywalnością zakończenie grzebie resztki nadziei. Jedyny plus to taki, że film jest stosunkowo krótki.


Z ciekawostek – po napisach jest scena, co w horrorach raczej się nie zdarza. Równie mało wnosząca, co cała fabuła – ale jednak warte odnotowania.


Próba wprowadzenia filmu do polskich kin spaliła na panewce, co pewnie jest winą mało doświadczonego dystrybutora, który nie potrafił wykorzystać podobieństwa fabuły do popularnych produkcji, ani dobrej sprzedawalności książki. A w końcu gorsze horrory, jak i gorsze filmy młodzieżowe można spotkać w szerokiej, multipleksowej dystrybucji. Ten został skazany na co najwyżej platformę filmową, a na małym ekranie laptopa zupełnie nie można odnaleźć jego klimatu.


Plusy:

 • kameralność

 • ambitna próba połączenia horroru w klimacie młodzieżowym i nastroju po tragedii

 • starania aktorskie

 • mały Benji Purchase

 • scenografia i zdjęcia tworzące obraz miasteczka po tragedii


Minusy:

 • brak pomysłu na wykorzystanie scenariusza

 • absurdalne zachowania bohaterów

 • brak rozwinięcia wątku miłosnego (przynajmniej jakiś pocałunek ...)

 • słabe zakończenie

 • przerysowany Timothy Spall


Zwiastun:


https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=jh-L16OLyOY


Tytuł oryginalny: The Changeover

Polska premiera: 15 czerwca 2018

Dystrybutor: Mayfly

Produkcja: Nowa Zelandia, Wielka Brytania

Rok: 2017

Gatunek: horror


 • reżyseria: Miranda Harcourt, Stuart McKenzie

 • scenariusz: Stuart McKenzie na podstawie powieści Margaret Mahy

 • obsada: Erana James, Benji Purchase, Melanie Lynskey, Lucy Lawless, Nicholas Galitzine, Timothy SpallOstatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page