Republika. Narodziny Legendy – „Republika - w majtki sika …” (ocena 7/10)
Film skupia się na początkowym etapie historii Republiki: klub muzyczny w Toruniu, Res Publica, zawiązanie się zespołu, rozpoczęcie krajowej kariery, słynny koncert w Jarocinie. Świadkowie wydarzeń opowiadają wiele ciekawostek i humorystycznych epizodów. Siłą filmu jest przede wszystkim szczerość wypowiedzi i ukazanie także ciemniejszej strony współpracy, która zakończyła się konfliktem i rozwiązaniem tego kultowego wówczas zespołu w połowie lat 80-tych.
Twórcy filmu skupili się głównie na samym zespole, może trochę zabrakło muzyki, ale do tej każdy może w końcu sięgnąć indywidualnie. A o wielu ciekawych, nie zawsze hagiograficznych wydarzeniach można się dowiedzieć tylko z filmu tego typu. Atutem produkcji jest również bardzo wiele ciekawych zdjęć archiwalnych, niekoniecznie muzycznych.
Po premierowym pokazie filmu w warszawskim kinie Elektronik odbyła się ciekawa, nawet dłuższa od samej projekcji dyskusja, w której również poruszano konflikty pomiędzy członkami zespołu, różnice w podejściu do podziału zysków, ale także luźniejsze tematy: sposób ubierania się, specyficzne podejście członków zespołu do swojej pracy. Ciekawe były wypowiedzi młodszych widzów, którzy zespół Republika znają tylko z opowiadań rodziców, a potrafią dzisiaj docenić ich dokonania muzyczne. Ważnym wątkiem była również odmowa udziału w filmie gitarzysty Zbigniewa Krzywańskiego. Widać, że do dzisiaj jest spory podział w tym środowisku, ale to też wynika z faktu że zespół tworzy indywidualiści.
Film jest zbyt krótki na dystrybucję kinową, po tej uroczystej premierze był ledwie kilka razy pokazywany w Elektroniku, i pewnie gdzieś jeszcze w Polsce. Powinien zagościć w telewizji, albo na jakimś kanale vod.
Ten film to również podróż sentymentalna. Na początku lat 80-tych był ostry spór pomiędzy fanami poszczególnych zespołów muzycznych, może nie tak ostry jak piłkarskimi, ale też się działo. Konflikt punki-skini przeradzał się w bójki, a raczej ganianki tych drugich za tymi pierwszymi. Ale na poziomie zespołów takich jak Lady Punk, Republika, też były konflikty i wierszyki typu „Republika w majtki sika, TSA w majtki sra”. Osobiście akurat fanem Republiki nie byłem, i do dzisiaj Ciechowski mnie nie przekonuje, jedynie piosenka „Nie pytaj o Polskę” zrobiła na mnie piorunujące wrażenie.
Zwiastun:
Dystrybucja kinowa: pojedyncze seans w kinie elektronik
Produkcja: Polska
Rok: 2017
Gatunek: dokument, biografia
Reżyseria: Ryszard Kruk
Zdjęcia: Łukasz Kajetan Pochylski, Ryszard Kruk, Wojciech Budny
Zdjęcia archiwalne fotograficzne: Mirosław Stępniak
Zdjęcia archiwalne filmowe: Wojciech Budny
Dźwięk na planie: Łukasz Milewski, Wojciech Budny, Bartosz Jaworski
Montaż dźwięku: Bartosz Staszkiewicz
Montaż obrazu: Piotr Bartos
Kierownik produkcji: Magdalena Kruk
Producent: Krzysztof Wachowiak
Obsada: Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Paweł Kuczyński, Andrzej Ludew, Anna Skrobiszewska, Waldemar Rudziecki, Grzegorz Kopcewicz, Zbigniew Ostrowski, Andrzej „Kobra” Kraiński, Tomasz Lipiński, Bogdan Hołownia, Zbigniew Ruciński