top of page

Republika. Narodziny Legendy – „Republika - w majtki sika …” (ocena 7/10)


Film skupia się na początkowym etapie historii Republiki: klub muzyczny w Toruniu, Res Publica, zawiązanie się zespołu, rozpoczęcie krajowej kariery, słynny koncert w Jarocinie. Świadkowie wydarzeń opowiadają wiele ciekawostek i humorystycznych epizodów. Siłą filmu jest przede wszystkim szczerość wypowiedzi i ukazanie także ciemniejszej strony współpracy, która zakończyła się konfliktem i rozwiązaniem tego kultowego wówczas zespołu w połowie lat 80-tych.


Twórcy filmu skupili się głównie na samym zespole, może trochę zabrakło muzyki, ale do tej każdy może w końcu sięgnąć indywidualnie. A o wielu ciekawych, nie zawsze hagiograficznych wydarzeniach można się dowiedzieć tylko z filmu tego typu. Atutem produkcji jest również bardzo wiele ciekawych zdjęć archiwalnych, niekoniecznie muzycznych.


Po premierowym pokazie filmu w warszawskim kinie Elektronik odbyła się ciekawa, nawet dłuższa od samej projekcji dyskusja, w której również poruszano konflikty pomiędzy członkami zespołu, różnice w podejściu do podziału zysków, ale także luźniejsze tematy: sposób ubierania się, specyficzne podejście członków zespołu do swojej pracy. Ciekawe były wypowiedzi młodszych widzów, którzy zespół Republika znają tylko z opowiadań rodziców, a potrafią dzisiaj docenić ich dokonania muzyczne. Ważnym wątkiem była również odmowa udziału w filmie gitarzysty Zbigniewa Krzywańskiego. Widać, że do dzisiaj jest spory podział w tym środowisku, ale to też wynika z faktu że zespół tworzy indywidualiści.


Film jest zbyt krótki na dystrybucję kinową, po tej uroczystej premierze był ledwie kilka razy pokazywany w Elektroniku, i pewnie gdzieś jeszcze w Polsce. Powinien zagościć w telewizji, albo na jakimś kanale vod.


Ten film to również podróż sentymentalna. Na początku lat 80-tych był ostry spór pomiędzy fanami poszczególnych zespołów muzycznych, może nie tak ostry jak piłkarskimi, ale też się działo. Konflikt punki-skini przeradzał się w bójki, a raczej ganianki tych drugich za tymi pierwszymi. Ale na poziomie zespołów takich jak Lady Punk, Republika, też były konflikty i wierszyki typu „Republika w majtki sika, TSA w majtki sra”. Osobiście akurat fanem Republiki nie byłem, i do dzisiaj Ciechowski mnie nie przekonuje, jedynie piosenka „Nie pytaj o Polskę” zrobiła na mnie piorunujące wrażenie.


Zwiastun:

Dystrybucja kinowa: pojedyncze seans w kinie elektronik

Produkcja: Polska

Rok: 2017

Gatunek: dokument, biografia


 • Reżyseria: Ryszard Kruk

 • Zdjęcia: Łukasz Kajetan Pochylski, Ryszard Kruk, Wojciech Budny

 • Zdjęcia archiwalne fotograficzne: Mirosław Stępniak

 • Zdjęcia archiwalne filmowe: Wojciech Budny

 • Dźwięk na planie: Łukasz Milewski, Wojciech Budny, Bartosz Jaworski

 • Montaż dźwięku: Bartosz Staszkiewicz

 • Montaż obrazu: Piotr Bartos

 • Kierownik produkcji: Magdalena Kruk

 • Producent: Krzysztof Wachowiak

 • Obsada: Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Paweł Kuczyński, Andrzej Ludew, Anna Skrobiszewska, Waldemar Rudziecki, Grzegorz Kopcewicz, Zbigniew Ostrowski, Andrzej „Kobra” Kraiński, Tomasz Lipiński, Bogdan Hołownia, Zbigniew Ruciński

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page