top of page

"Wszyscy za jednego” – norweski holokaust (ocena 6/10)


Historyczny, poważny temat - w formie przystępnej dla współczesnej młodzieży.

Po aresztowaniu rodziców w trakcie II Wojny Światowej, norweskie rodzeństwo odkrywa specyficzny prezent na gwiazdkę. W jednej chwili z nieświadomych grozy sytuacji dzieci muszą stać się odpowiedzialnymi i odważnymi.

Rola Norwegii w trakcie hitlerowskiej ofensywy może być mało znana nawet w Europie. Specyfika kwestii żydowskiej, odmienna niż w innych okupowanych krajach, zmuszała podjęcie prób ucieczki do sąsiadującej Szwecji. Bez pomocy rdzennej ludności było to praktycznie niemożliwe. Film ukazuje niezwykłą dojrzałość i bohaterstwo – wskazując że nawet w młodym wieku w ekstremalnie trudnej sytuacji zdarzają się takie przypadki. Nawet jeżeli niektóre sceny i pomysły narracyjne są zbyt naiwne. To i tak film ukazuje w sposób realistyczny grozę sytuacji. Film umiejętnie gra na emocjach, chociaż niepotrzebnie przeciągnięta końcówka psuje efekt. Dla młodzieży przydatne i klarowne staje się odniesienie do znanej historii muszkieterów z powieści Dumasa.

Familijne kino niskobudżetowe. Razi sztucznym aktorstwem, niedopracowanymi dialogami, nie najlepszą kompozycją scen. Jednak dzięki przesłaniu zasługuje na uwagę – zasłużone wyróżnienie w trakcie festiwalu Kino Dzieci:

Opowiedziana z perspektywy dziecka, przestrzega przed złem, które nigdy nie powinno się powtórzyć. Dowodzi, że – niezależnie od wieku – każdy może dokonać dobrych lub złych wyborów, a mały człowiek miewa silniejszy kręgosłup moralny, niż niejeden dorosły. To film o przyjaźni wbrew własnemu interesowi, o sile słowa „przepraszam”, a także o tym, że zdolność do przyznania się do błędu miewa większą wartość, niż całkowity brak wątpliwości. Doceniliśmy także walory artystyczne „Wszystkich za jednego”, szczególnie grę konwencjami i znanymi z literatury dziecięcej symbolami, których obecność pomaga młodemu odbiorcy zmierzyć się z tematem holocaustu. Zwłaszcza, jeśli po seansie będzie mógł porozmawiać z otwartym, wspierającym dorosłym.
Opowieść ta udowadnia, że nawet w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa, dobroć, odwaga i siła wiary w to, co dobre, a co złe, może uratować życie. Poprzez kontekst historyczny film ukazuje uniwersalne przesłanie przeciw dyskryminacji.

Plusy:

+ dopasowane dla współczesnej młodzieży

+ wyrazistość

+ wiarygodność

+ podłoże historyczne

+ pochwała przyjaźni i współdziałania

+ nawiązanie do znanej powieści Dumasa

Minusy:

- szablonowe

- uproszczone

- kiepskie aktorstwo

- wiele naiwnych scen

- przeciągnięta końcówka

- niski budżet

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Flukten over grensen

produkcja: Norwegia

rok: 2020

gatunek: familijny

festiwale: Kino Dzieci

· reżyseria: Johanne Helgeland

· scenariusz: Maja Lunde, Espen Torkildsen

· obsada: Anna Sofie Skarholt, Bo Lindquist-Ellingsen, Samson Steine, Bianca Ghilardi-Hellsten

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page