top of page

„small WORLD” – szajka pedofili (ocena 7/10)


Patryk Vega o istocie ludzkiego zła.

Z podgranicznego miasteczka uprowadzona zostaje czteroletnia dziewczynka. Pościg na rosyjską granicę spóźnia się o kilka minut. Policjant z wyrzutami sumienia latami próbują odnaleźć dziecko.

Kontrowersyjny reżyser swoje zainteresowanie tematyką pedofilią, połączoną z handlem dziećmi, wykazał już w dokumencie (?) „Oczy diabła”, który wzbudził wiele dyskusji. Temat ten wymaga zmiany podejścia do tworzenia klimatu, bo trudno utrzymać lżejszą, często komediową formę. W tym przypadku, jak ktoś się zaśmieje na sali kinowej zostaje piorunowany wzrokiem. Vega próbuje więc sił w kinie dramatycznym, z poukładanym scenariuszem, w którym radzi sobie dużo gorzej. Przesłanie jednak jest tu ważniejsze od formy. Trzeba jednak zauważyć pewien postęp – sam scenariusz ma uporządkowaną linię czasu, a dialogi napisano poprawnie. Sypie się dopiero w absurdalno-sensacyjnej końcówce. Duży atutem jest Adamczyk wypadający przekonująco. Oczywiście krytyków Vega nie przekona, co gorsza nie spędzi widowni, bo ta już się odwrócił przed pandemią. A szkoda bo właśnie taki film powinna obejrzeć szersza widownia.


Film wyróżnia spośród produkcji o tym niecnym procederze próba zrozumienia jej genezy. Odbywa się to poprzez skuszenie pozytywnego bohatera do poczucia czarnej strony swoich dążeń seksualnych. To nadaje zupełnie nowy obraz rzeczywistości. Nie usprawiedliwia złych ludzi, ale pokazuje jak często delikatna jest granica pomiędzy dobrem i poświeceniem, a okrutnie złym postępowanie wobec niewinnych młodych istot.


Plusy:

+ ważkość tematu

+ przekonujący Adamczyk

+ poukładana linia czasowa

+ ukazanie słabości pozytywnego bohatera


Minusy:

- trudności reżyserskie w gatunku dramatycznym

- przerysowana końcówka


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2021

data premiery: 10 września 2021

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: dramat


· reżyseria: Patryk Vega

· scenariusz: Olaf Olszewski, Patryk Vega

· zdjęcia: Norbert Modrzejewski

· montaż: Tomasz Widarski

· muzyka: Łukasz Targosz

· obsada: Piotr Adamczyk, Julia Wieniawa-Narkiewicz, Enrique Arce, Marieta Żukowska, Adrian Kłos, Piotr Stramowski, Aleksey Serebryakov, Jim Conway, Andris Keiss, Sally Day

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page