„Republika dzieci” – zapora (ocena 5/10)


Jan Jakub Kolski na styku fantasy z kinem familijnym.

Grupa dzieci z domu dziecka protestuje przeciwko planom otworzenia zapory powodującej zalanie terenu na jakim przebywają. Podobne obawy mają postacie, które uciekły … z obrazów Malczewskiego.

Wspomnienie genialnego filmu „Jańcio Wodnik” powoduje iż każdy kolejny film Kolskiego daje nadzieje na powtórzenie tego klimatu. Stąd rozczarowanie jest większe niż to na które ta produkcja zasłużyła.


Kuleje scenariusz ze względu na przeładowanie wątków. Ekologiczny problem rozbudowano do buntu dzieci z domu dziecka, ale także do abstrakcyjnych postaci. Na dodatek jeszcze anioł popijający wino, odbierający telefon od Pana boga, wędrujący z młodym chłopcem. Istotny również wątek wychowawczyni z domu dziecka. To powoduje iż zatraca się trzon historii. A tak naprawdę nie wiadomo, czy to film przeznaczony dla dzieci, dla ich rodziców, czy też fanów baśniowego fantasy. Do tego dochodzi zbyt długi, szczególnie jak na kino familijne, metraż.


Patrząc obiektywnie film ma jednak baśniowy klimat. Wiele pomysłów jest ciekawych. Warta odnotowana jest precyzyjna charakteryzacja. A w wielu scenach pomysłowa kompozycja. Niestety to zbyt mało – film prawie nie zaistniał w kinach (pewnie dystrybucja TVP też tutaj nie pomogła), pojawiał się na kilku festiwalach młodzieżowych i szybko trafił do dystrybucji telewizyjnej.


Plusy:

+ bajeczność

+ plastyczność

+ wyrazistość

+ charakteryzacja

+ baśniowy klimat

+ polskie górskie widoki


Minusy:

- przekombinowany scenariusz

- za długie, niepotrzebnie wydłużane sceny

- niedookreślona grupa odbiorców

- rozczarowanie ze względu na wcześniejsze filmy Kolskiego

- niszowa dystrybucja kinowa


Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2020

dystrybucja: TVP

premiera: 30 lipca 2021

gatunek: fantasy


· reżyseria, scenariusz: Jan Jakub Kolski

· obsada: Mateusz Grys, Karolina Rzepa, Łukasz Simlat, Andrzej Grabowski, Grzegorz Damięcki, Grażyna Błęcka-Kolska, Olgierd Łukaszewicz, Marina Opania, Mariusz Saniternik

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon