top of page

„Numer 32” – przeprowadzka do Madrytu (ocena 6/10)


Kameralny horror z wysmakowanymi sposobami straszenia i skopaną końcówką.

W 1972 roku w kamienicy w Madrycie parze dzieciaków podczas zabawy kolorowa kuleczka wpada do mieszkania starszej, samotnej kobiety. Odkrywają jej ciało bujające się w fotelu. Cztery lata później do opuszczonego mieszkania wprowadza się sześcioosobowa rodzina, która porzuciła życie na wsi.

Kameralny i klimatyczny horror. Długo się rozkręca, ale dzięki temu znajduje czas na charakterystykę bohaterów. Scenariusz traci dopiero w przekombinowanej końcówce, zapewne to efekt wielości scenarzystów.


Fabuła ma również wymiar społeczny: przeprowadzka, szukanie szczęścia w mieście, problemy finansowe – kredyt hipoteczny. Ciekawy jest klimat lat70-tych, nie ma chociażby telefonów komórkowych, Internetu, informacje zdobywa się ze zwykłej książki telefonicznej. Udało się to oddać dzięki dbałości realizacyjnej: scenografii, kostiumom, charakteryzacji, barwom ujęć. Przedstawiony świat faktycznie wygląda jak sprzed blisko 50 lat.


Sposoby straszenia przez długi czas są wysmakowane, a przy okazji niskobudżetowe. Dzwoniący (nie podłączony) telefon, bujający się fotel, przesyłane karteczki na sznurkach od bielizny, gasnące światła, uruchamiająca się maszyna do szycia, telewizor sam zmieniający kanały. Oczywiście są to sposoby szablonowe i sztampowe, jednak zawsze lepsze do stosowanych powszechnie w niskobudżetowych produkcjach. W końcówce twórcy trochę już sobie folgują, jakby chcieli jednak wydać dostępne środki.


Film pojawił się w pandemicznym roku 2020 na pojedynczych seansach w kinach, bardziej na maratonach w okresie listopadowym. Oglądanie go w domowych pieleszach, z lektorem i w nienajlepszej jakości (odcienie ciemności) - odbiera dużo klimatu.


Plusy:

+ klimatyczne

+ kameralne

+ ciekawe sposób straszenia

+ charakteryzacja bohaterów

+ poprawne dialogi

+ charakteryzacja, scenografia, kostiumy

+ realizacja dźwięku, stonowana muzyka

+ wymiar społeczny

+ niszowa, ale jednak – dystrybucja kinowa


Minusy:

- skopana końcówka

- motyw gender

- sztampowe

- przewidywalne

- zbyt wielu scenarzystów

- męcząca wersja z lektorem, słaba jakość graficzna


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Malasaña 32

produkcja: Hiszpania

rok: 2020

gatunek: horror

dystrybutor: Bomba Film

premiera: 30 października 2020


· reżyseria: Albert Pintó

· scenariusz: Ramón Campos, Gema R. Neira, David Orea, Salvador S. Molina

· obsada: Begoña Vargas, Iván Marcos, Bea Segura, Sergio Castellanos, José Luis De Madariaga

Ostatnie posty
Search By Tags