top of page

„Nikt” – audytor (ocena 7/10)


Z kameralnego thrillera w efektowne, podszyte groteską, kino akcji.

Tytułowy bohater mieszka z żoną i dwójką dzieci w domu jednorodzinnym. Prowadzi sztampowe życie: każdy dzień podobny do siebie, a największym wyzwaniem zdążyć przed przyjazdem śmieciarki. Włamanie dwójki młodych napastników rozpoczyna ciąg zdarzeń zmieniające postrzeganie Pana Nikt.

Początkowo bohater wydaje się nijakim, a nawet strachliwym mężczyzną – nie do końca potrafi obronić rodzinę. Gdy jednak rozwiązuje problem z włamywaczami staje przed kolejną losową sytuacją w autobusie. Tam jeszcze nie jest nienaruszalny, ale stawia czoła groźnym chuliganom. I wówczas pojawia się on – bezwzględny Rosjanin. Walka na śmierć i życie zmienia film w typowy „zabili go i uciekł”. Ale z pomysłowymi scenami akcji i dużą dozą poczucia humoru. W dodatku bohater jako szary człowiek dał się polubić więc trudno mu nie kibicować.

Dawno tak dobrej rozrywki w kinie nie było. I to nie tylko ze względu na tak długi okres lockdown. Nie dziwi sukces komercyjny, o który przy stosunkowo niskim budżecie nie było trudno.


Plusy:

+ zwrot akcji i zwrot gatunkowy

+ wyrazistość bohatera

+ montaż

+ poczucie humoru

+ efektowne

+ muzyka (never walk alone!)

+ kotek

+ sukces komercyjny


Minusy:

- przesadzone sensacyjnie w końcówce

- przewidywalny (od połowy)

- momentami zbyt sztampowy

- słabo rozreklamowany


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Nobody

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2021

data premiery: 2 lipca 2021

gatunek: sensacyjny


· reżyseria: Ilya Naishuller

· scenariusz: Derek Kolstad

· obsada: Bob Odenkirk, Christopher Lloyd, Connie Nielsen, Kristen Harris, Paul Essiembre, Aleksey Serebryakov, Michael Ironside, Colin Salmon, RZA

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page