„Monopol na przemoc”: ACAB (ocena 6/10)
Brutalność policji na przykładzie francuskich protestów żółtych kamizelek.
Trwające w Paryżu protesty społeczne ukazały przekraczanie przez funkcjonariuszy prawa swoich uprawnień wobec demonstrantów. Nie jest to jedyny przykład gdy takie sytuacje mają miejsce, nawet w demokratycznych krajach.
Francuski reżyser porusza problem powszechny także w państwach demokratycznych. Policja tłumiąc demonstracje, czy zamieszki często staje się brutalniejsza od tłumu. A mając nieporównywalnie poważniejsze środki doprowadza do kalectwa, albo nawet śmierci zwykłych obywateli. W filmie ukazano autentyczne przypadki obudowane w komentarz socjologów, historyków, dziennikarzy, ale także zwykłych ludzi. Najbardziej szokująca scena w filmie to nie bicie czy gazowanie, ale znęcanie się nad grupą młodzieży każąc im kilka godzin klęczeć z rękami na głowie. Co prawda reżyser nie sili się na pokazanie genezy protestów i ich motywacji, rozpatruje jedynie tematykę postawy policji. Próbuje się silić na obiektywizm, ale wypowiedzi broniące postaw policjantów oraz ukazanie Prezydenta jest zdecydowanie tendencyjne. W napisach końcowych podano jak wiele osób odmówiło wypowiedzi.
Film oparty jest na nagranych materiałach, co obecnie w czasach smartfonów jest ułatwiona. Za dużo jest gadających głów, same filmiki robią dużo większe wrażenie niż wymądrzone analizy. Film nabiera innego wymiaru także ze względu na scenę spotkania prezydenta Francji z Putinem.
Plusy:
+ problem brutalności policji
+ dobór autentycznych materiałów
+ szeroki przekrój opinii
+ próba obiektywizmu
Minusy:
- bez ukazania genezy protestów
- za dużo gadających głów
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Un pays qui se tient sage
produkcja: Francja
rok: 2020
gatunek: dokument
festiwale: Cezary – najlepszy film dokumentalny, My French Film Festival 2022
· reżyseria: David Dufresne
Comments