top of page

„Tajemnice Showgirls” – najgorszy film dekady (ocena 6/10)


Powstanie filmu dokumentalnego to chyba najlepsza rekompensata dla tak ośmieszanego dzieła.

„Showgirls” z 1995 roku miało być skandalizującym obrazem środowiska, którego tematyki kino unikało. A stało się ośmieszanym i uznawanym za najgorszy film dekady, a nawet w całej historii. Twórcy przyjęli taką mało chlubną ocenę z pokorą odbierając nawet prześmiewcze nagrody. Ale jak się okazuje legenda „Showgirls” przetrwała lata, podczas gdy wiele dobrych filmów zostało już dawno zapomniana.

Dokument oparty na materiale źródłowym: fragmentach filmów i archiwalnych wypowiedziach. Analiza kolejnych sekwencji „Showgirls”, kompozycji scenariusza, gry aktorskiej. Wiele porównań do innych filmów Paula Verhoevena. Główny nacisk położony jest analizę głównej bohaterki filmu (na co wskazuje oryginalny tytuł) i aktorki jej odtwarzającej - Elizabeth Berkley. Twórcy dokumentu zastanawiają, czy film faktycznie był tak zły i przerysowany jak twierdzili krytycy, czy też jego ponadczasowość bierze się jednak z pewnych wartości nie zauważonych po samej premierze.


Najlepiej się ten dokument ogląda pamiętając okoliczności premiery, a także klimat lat 90-tych. Pożądana jest również znajomość twórczości Verhoevena. Wydaje się, że motyw w jego innych filmach były równie mało zrozumiałe dla krytyków, ale nie drażniły tak bardzo ze względu na inną tematykę. Przesadą i przegięciem w drugą stroną byłoby gloryfikować dzisiaj „Showgirls” jako wybitnie wartościowy film. Jednak cała otoczka na pewno z czasem każe się zastanowić nad nie profesjonalizmem krytyków filmowych.


Plusy:

+ rekompensata dla ośmieszanego filmu

+ fragmenty oryginału

+ materiały archiwalne

+ dobre tempo

+ ponadczasowa sława „Showgirls


Minusy:

- dużo gadania

- wymagana znajomość klimatu lat 90-tych

- chaotyczna kompozycja


Zwiastun:

tytuł oryginalny: You Don’t Nomi

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2019

gatunek: dokument

festiwale: Millennium Docs Against Gravity, Kopenhaga


  • reżyseria: Jeffrey McHale

  • występują: Elizabeth Berkley, Jeffrey Conway, Paul Verhoeven, Joshua Grannell, April Kidwell, Haley Mlotek, Adam Nayman, David Schmader

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page