top of page

„Nowy Orlean – ulicami miasta jazzu” – w cieniu huraganu (ocena 5/10)


Mało udany dokument o jednym z najbardziej umuzykalnionych miejsc na świecie.

Nowy Orlean – miasto biedne i pokrzywdzone, zawsze pocieszenia szukało w muzyce. W jazzie. Nawet po takiej tragedii jaką był huragan Katrina.

Nawet jak ktoś nie słyszał o jednym z biedniejszych miast Ameryki to tragedia z 2005 roku obiegła całą opinię publicznością. Przy okazji wskazywano na hart ducha mieszkańców i ich przywiązanie do muzyki. Prawda co prawda nie była do końca różowa, co można było przeczytać w książce „W uścisku Katriny” Kuby Kucharskiego, który przeżył tą tragedię. Pozostał jednak obraz nowoorleańczyków jako pozbawionego i umuzykalnionego społeczeństwa.


Film opiera się na wypowiedziach znawców tematu oraz archiwalnych materiałach. W kontekście potencjału jaki tkwił w zgromadzonym materiale, efekt jest rozczarowujący. Mało czytelna kompozycja, chybiony podział na poszczególne rozdziały, brak spójności i monotonne tempo. Muzyki też jest za mało i zbyt często jest przerywana. Na cykl dokumentów muzycznych festiwalu Dwa Brzegi to wystarczający potencjał, ale trudno liczyć na szerszą popularność – chyba że wśród fanów muzyki jazzowej, ale i oni mogą czuć się rozczarowani.


Plusy:

+ szeroki przekrój muzyczny

+ aspekty społeczne

+ ładne ujęcia

+ wpływ tragedii huraganu

+ archiwalne fragmenty


Minusy:

- chaotyczna narracja

- nieczytelny podział na rozdziały

- monotonne

- za dużo gadających głów

- za mało muzyki


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Up From the Streets: New Orleans The City of Music

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2019

gatunek: dokument

festiwale: Dwa Brzegi 2020


  • reżyseria i scenariusz: Michael Murphy

  • zdjęcia: Mark Moore

  • montaż: Bruce Ochmanek

  • muzyka: Terence Blanchard

  • występują: Louis Armstrong, Fats Domino, Allen Toussaint, Dr. John, The Neville Brothers, Branford Marsalis, Wynton Marsalis, Harry Connick, Jr., Mannie Fresh, Dr. Michael White, Robert Plant, Keith Richards, Bonnie Raitt, Sting

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page