top of page

„Czworo dzieci i coś” – piaskoludek (ocena 5/10)


Po raz kolejny okazuje się, że adaptacja popularnej książki dla dzieci nie jest łatwym zadaniem.

Samotni rodzice: matka z dwójką dzieci i ojciec również z dwójką, decydując się na związek chcą, aby również dzieci zaakceptowały nową rodzinę. W tym celu wybierają się na wspólne wakacje, co jest pomysłem dość ryzykownym. Na szczęście na plaży pod pisakiem chowa się pocieszny stworek spełniający jedno życzenie dziennie.

Poruszanie trudnym tematów w kinie familijnym, a takim z pewnością jest próba akceptacji nowej rodziny, jest szczytne, ale i niebezpieczne. Należy zachować odpowiednią wrażliwość i delikatność. W książce jest dużo łatwiej, gdy można rozbić przygody dzieciaków na wiele wątków. W filmie wątek „dotarcia się” nowego rodzeństwa dominuje i nie wybrzmiewa przekonująco. Wręcz niektóre sceny są niesmaczne, a zachowania dzieciaków mało edukacyjne dla młodszej widowni.


Niestety nie lepiej wypada ten film, także gdy zaczyna dominować wątek czarnego charakteru. Nowa intryga zastępując główną staje się zbyt chaotyczna. Trudno oczekiwać, że młodsze pokolenie przyzwyczajone do produkcji na wyższym poziomie zachwyci się takim filmem. Pewnie pozostanie skierować go do telewizyjnej dystrybucji. Szkoda jedynie pociesznego stworka (chociaż efekty specjalne nie są najwyższej jakości) i całkiem przyzwoitej obsady z Michael Caine na drugim planie.


Swoje trzy negatywne grosze dołożył polski dystrybutor. Próby wciśnięcia filmu w okres, gdy wielu rodziców boi się z dziećmi chodzić do kina nie jest najlepszym pomysłem. W dodatku polski dubbing jest na wyjątkowo niskim poziomie.


Plusy:

+ odważne poruszanie trudnych tematów

+ wyrazistość bohaterów

+ sympatyczny stworek


Minusy:

- chaotyczna narracja

- za dużo wątków

- kiepskie efekty specjalne

- słaby polski dubbing

- niefortunny okres dystrybucji


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Four Kids and It

produkcja: USA

rok: 2020

dystrybucja: Best Film

data premiery: 3 czerwca 2020

gatunek: familijny


  • reżyseria: Andy De Emmony

  • scenariusz: Simon Lewis i Mark Oswin na podstawie powieści Jacqueline Wilson

  • zdjęcia: John Pardue

  • montaż: Alex Mackie

  • muzyka: Anne Nikitin

  • obsada: Billy Jenkins, Ashley Aufderheide, Teddie-Rose Malleson-Allen, Ellie-Mae Siame, Paula Patton, Russell Brand, Michael Caine, Matthew Goode

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page